Menu

Grupa NDG

Lider w branży outsourcingu

Zadzwoń

89 615 33 40

Aktualności

Aktualne informacje. Istotne dla każdego przedstawiciela handlowego, medycznego i farmaceutycznego.

Pomimo niskiego bezrobocia w przyszłym roku nie będzie walki o pracownika za pomocą dużych podwyżek.

Jak wynika z udostępnionego Rzeczpospolitej raportu firmy doradczej Korn Ferry Hay Group (KFHG) mediana planowanych na 2018/2019 rok podwyżek to tylko 3,7%, czyli mniej niż te zrealizowane w tym roku (4,1%). Raport powstał na podstawie danych z ponad 750 przedsiębiorstw, głównie dużych polskich i zagranicznych spółek.

W 2019 roku pracodawcy chcą się skupić bardziej na zmniejszeniu rotacji i zatrzymaniu pracowników w firmie poprzez ulepszenie oferty pracowniczej, dodatkowe benefity, poprawę ich jakości oraz umożliwienie i ułatwianie budowania ścieżki kariery.

Co wpływa na dużą rotację w polskich firmach? Jak się okazuje polski pracownik nie lubi negocjować podwyżek – woli poszukać nowej pracy.

Nieco mniejszy ma być też zasięg podwyżek. W 2019 roku podwyższenie pensji planuje 93% badanych. Będzie to o 3% mniej pracodawców niż w tym roku. W bankach i w handlu detalicznym – wszyscy.

Według danych KFHG w tym roku 70% pracowników dostało podwyżkę. Duże przedsiębiorstwa nadal mają spore rezerwy na większy wzrost wynagrodzeń. W małych i średnich firmach już tak nie jest ponieważ rosną koszty energii i paliwa.

Raport KFHG dowodzi, że ubiegłoroczne podwyżki wpłynęły na lekkie ograniczenie rotacji pracowników, do 15% z 17% w 2017 r. Odejścia dobrowolne zmniejszyły się z 11% do 10%.

Więcej na ten temat TUTAJ