Menu

Grupa NDG

Lider w branży outsourcingu

Zadzwoń

89 615 33 40

Aktualności

Aktualne informacje. Istotne dla każdego przedstawiciela handlowego, medycznego i farmaceutycznego.

Studenci prawa ze stowarzyszenia ELSA wraz z Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych i fundacją Polska Debatuje apelują do minister pracy – Bożeny Borys-Szopy. Apelują o likwidację staży oraz praktyk jako bezpłatnego bądź tańszego zamiennika pracy – pisze Gazeta Wyborcza.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych pisze w petycji do minister pracy, że bezpłatne praktyki prowadzą do dyskryminacji. Argumentuje to tym, że każdy praktykant czy też stażysta ponosi koszta w czasie trwania swoich praktyk. Wiąże się to z koniecznością zapewnienia sobie mieszkania, jedzenia, ubioru i pokryciem kosztów dojazdu w miejsce stażu/praktyk. Z tego powodu dyskryminowana jest każda osoba, która nie może sobie pozwolić na pokrycie takich kosztów.

ELSA przeprowadziło badanie, wśród 1300 studentów oraz studentek 57% badanych mówi, że pracowało za darmo, połowa odbywała również praktyki bez wcześniejszego podpisywania umowy. Bezpłatne staże to codzienność w branży HR, medialnej, ubezpieczeniach i finansach, kancelariach adwokackich oraz marketing, co dla mniej zamożnych studentów tych kierunków generuje dodatkowe trudności ze zdobywaniem doświadczenia zawodowego.

Ministerstwo odpowiedziało na pismo OPZZ z obietnicą przyjrzenia się sprawie i rozpatrzeniem możliwych rozwiązań.