Menu

Grupa NDG

Lider w branży outsourcingu

Zadzwoń

89 615 33 40

Blog

Przydatne informacje dla obecnych i przyszłych przedstawicieli medycznych, farmaceutycznych i handlowych.

Chcesz zmienić pracę? Awansować w obecnej firmie? A może marzy Ci się podwyżka? Dziś zdradzamy Ci kilka wskazówek na to, jak zadbać o rozwój swojej kariery zawodowej!

1. Dobry plan to podstawa!

Twoja kariera zawodowa nie musi zachowywać się jak liść na wietrze – sam możesz nią pokierować. Jednak aby to zrobić, potrzebujesz planu, który będzie ową kierownicą oraz celów, które pozwolą Ci „dodać gazu” i wspinać się po szczeblach kariery.

Zastanów się, na jakim stanowisku i w jakiej firmie widzisz się za pół roku, za rok, za 3 lata, za 5 lat i za 10 lat. Swoje cele ułóż w jednej linii, jako oś czasu. Na każdym „kamieniu milowym” z Twojej osi potrzebne będą konkretne umiejętności czy doświadczenie. Są to konkretne cele, które musisz osiągnąć, aby móc zrealizować swój plan na karierę zawodową.

Przykładowo: jeśli za 3 lata chcesz objąć wyższe stanowisko (niezależnie czy w obecnej firmie, czy też w innej), potrzebne Ci są konkretne umiejętności. Załóżmy, że jest to umiejętność płynnego porozumiewania się w języku niemieckim. Czas zacząć się uczyć, prawda?

2. Plany nie tylko duże, ale i te małe

Plan całej kariery to perspektywa Twojej przyszłości – jednak aby gdzieś dotrzeć, musisz się też skupić na tym, co jest tu i teraz. Już wcześniej zasugerowaliśmy Ci, że czas zacząć zdobywać umiejętności, które będą Ci potrzebne na kolejnych szczeblach kariery.

Warto planować nie tylko to, co za kilka lat, ale także to co dziś. Twórz harmonogram prac na każdy dzień, na samym początku ustawiając zadania najtrudniejsze i najpilniejsze, na koniec pozostawiając te mniej skomplikowane i mogące poczekać chwilę dłużej. Priorytety i plan dnia pozwalają na rzeczywistą realizację zadań oraz uniknięcie chaosu organizacyjnego.

Planuj nie tylko zadania w pracy, ale także te poza nią, zwłaszcza związane z rozwojem: lekcje nauki języka, ważne spotkania branżowe, zajęcia pozwalające zdobyć nowe umiejętności.

Do planowania możesz wykorzystywać tradycyjne kalendarze i notatniki, ale też coraz popularniejsze plannery i bulle journale (własnoręcznie wykonane) oraz różnorodne narzędzia on-line, tworzone z myślą o poszczególnych typach prac.

3. Buduj kontakty i wiedzę o rynku pracy

Planujesz swoją karierę – czy wiesz już, w jakiej firmie chcesz pracować za rok lub dwa? Nigdy nie jesteś w stanie przewidzieć, czy akurat dziś nie pojawi się oferta Twojej pracy marzeń. Nawet jeżeli aktualnie nie planujesz zmieniać firmy, to i tak regularnie przeglądaj publikowane oferty.

Jeśli chcesz rozwinąć się jako przedstawiciel handlowy (lub też medyczny czy farmaceutyczny), zaglądaj tutaj: OFERTY PRACY GRUPY NDG!

Bądź gotów na to, że firma, w której chcesz w przyszłości pracować otworzy rekrutację na stanowisko, które idealnie pasuje do Twojego planu kariery. Aktualizuj na bieżąco swoje CV, aby móc szybko odpowiedzieć na ofertę!

A może wiesz, dla kogo dokładnie chcesz pracować? Już w tym roku postaw na networking, czyli rozwój kontaktów z ludźmi ze swojej branży. Nie wszystkie firmy ogłaszają rekrutację publicznie, czasem „rozpuszczają” tylko taką informację wśród znajomych. W ten sposób zdobywa się poleconych przez ekspertów pracowników.

Załóż profil na portalach społecznościowych dotyczących kariery (LinkedIn, GoldenLine) i aktywnie na nim działaj. Warto regularnie pojawiać się na różnego typu spotkaniach branżowych i… rozmawiać, najlepiej na tematy związane z danym wydarzeniem. Nie wstydź się po każdej takiej rozmowie podać wizytówkę i krótko (dosłownie jednym-dwoma zdaniami) powiedzieć o swojej firmie i swojej roli w niej.