Menu

Grupa NDG

Lider w branży outsourcingu

Zadzwoń

89 615 33 40

Aktualności

Aktualne informacje. Istotne dla każdego przedstawiciela handlowego, medycznego i farmaceutycznego.

Jak podaje Centrum im. Adama Smitha od 6 czerwca zaczynamy zarabiać na siebie i swoje rodziny, a nie na wydatki i potrzeby rządowe.

W tym roku po raz pierwszy ta data przypadła już na początek czerwca, a spowodowane jest to tym, że PKB rośnie szybciej niż wydatki rządu.

Co dokładnie oznacza ten dzień? Jak mówi Wikipedia Dzień Wolności Podatkowej to dzień, w którym (średnio) łączny dochód od początku roku zrównuje się z (przewidywanymi) zobowiązaniami podatkowymi na ten rok, a więc symbolicznie obywatele przestają płacić państwu, a zaczynają zarabiać na siebie. Do obliczenia, kiedy ów dzień przypada, służy stosunek udziału wydatków publicznych do produktu krajowego brutto. Za dane przyjmuje się założenia budżetowe opracowane przez Ministerstwo Finansów. Wydatki publiczne powiększane są o transfery środków do otwartych funduszy emerytalnych.

Idea wyliczania tego dnia narodziła się w Stanach Zjednoczonych już w 1900 roku. W Polsce ta tradycja została zapoczątkowana w 1994 roku. To Centrum im. Adama Smitha już od ćwierć wieku oblicza Dzień Wolności Podatkowej.

Więcej na ten temat: http://smith.pl/artykuly/dzien-wolnosci-podatkowej-2018