Menu

Grupa NDG

Lider w branży outsourcingu

Zadzwoń

89 615 33 40

Blog

Przydatne informacje dla obecnych i przyszłych przedstawicieli medycznych, farmaceutycznych i handlowych.

Cecha charakteru: asertywność! Już na pierwszy rzut oka, kojarzy się negatywnie. Asertywność czyli umiejętność odmawiania. Odmawianie, czyli brak chęci pomagania. Niepożądana cecha pracownika. To nieprawda. Asertywny pracownik to właściwie lepszy pracownik, jeśli wiadomo co kryje się pod prawdziwym znaczeniem tej cechy.

Co kryje się pod słowem asertywność?

Asertywność nie polega tylko na odmawianiu, ale również na tym, by potrafić powiedzieć swoje zdanie przy jednoczesnym poszanowaniu prawa drugiej osoby do tego samego. Jeśli narzucamy swoje zdanie innym i chcemy by wszyscy robili po naszej myśli, jesteśmy asertywni, ale to nasza zła cecha. Jeśli natomiast potrafimy powiedzieć swoje zdanie, dbając o przekonania innych i nie chcemy przytakiwać na wszystko, nawet jeśli uważamy inaczej, to jesteśmy asertywni i wpływa to pozytywnie na całą firmę.

Asertywność w pracy na plus

W pracy często cecha asertywności jest ukrywana. Czasem jest niepoprawnie interpretowana jako negatywna, a czasem ludzie boją się wyrażać własne zdanie w obawie przed utratą pracy. Wtedy podporządkowujemy się pod innych. Tymczasem asertywność ma swoją drugą stronę – umiejętność przyjmowania krytyki. Trzeba jednak umieć bronić swoich przekonań, dobierając argumenty. Potrzeba odwagi, ale całkowicie uzasadnionej. Właśnie taki pracownik jest czasem dużo cenniejszy niż ten, który na wszystko przytakuje. Tę cechę należy traktować przede wszystkim jako zaletę, gdyż może ona zaprocentować. Asertywny pracownik szanuje siebie, a więc potrafi szanować też innych. Umiejętność odmawiania, to nie tylko egoizm, ale także umiejętność ustalenia priorytetów. Asertywny pracownik odmówi przyjęcia kolejnego zadania, ale dokładnie wyjaśni, dlaczego. Taki pracownik bierze odpowiedzialność za swoje projekty i potrafi przyznać się do własnych porażek, a co za tym idzie naprawić je. Asertywny pracownik jest więc bardziej zmotywowany do pracy, wie czego chce i niesie ze sobą dużo dobrego.

Jeśli więc asertywność jest w gronie Twoich cech, nie ukrywaj jej, a traktuj ją jako swoją mocną stronę!