Menu

Grupa NDG

Lider w branży outsourcingu

Zadzwoń

89 615 33 40

Aktualności

Aktualne informacje. Istotne dla każdego przedstawiciela handlowego, medycznego i farmaceutycznego.

Zaczynając prowadzenie własnego biznesu początkujący przedsiębiorcy napotykają wiele wyzwań i problemów, popełniają też błędy, wynikające zwykle po prostu z braku doświadczenia. Michał Skurowski, CEO Livespace, od 10 lat zajmujący się wspieraniem przedsiębiorstw w pozyskiwaniu nowych klientów, podzielił się z dziennikarzami serwisu Business Insider swoimi doświadczeniami i wskazówkami, które mogą oni wykorzystać i uniknąć dzięki nim wielu strat i problemów. Jakie rady ma dla przedsiębiorców?

Po pierwsze dobrze jest zapamiętać, że jedna osoba nie jest w stanie być dobra w każdej dziedzinie i sama radzić sobie ze wszystkimi zadaniami jakie są do wykonania w firmie. Ważne jest aby rozeznać się w swoich słabych i mocnych stronach, a potem realnie określić w czym będziemy potrzebowali pomocy od innych osób, a z jakimi działaniami będziemy w stanie poradzić sobie sami. Jest to często oszczędność czasu i niepotrzebnego stresu.

Kolejna wskazówka, to przedłożenie jakości nad ilość. Zanim zaczniemy masowo zatrudniać pracowników, na przykład do sprzedaży, powinniśmy przedtem opracować dobry system, proces, według którego będą oni mieli działać. Pozwoli to uniknąć chaosu i presji, która może wypalić pracowników i ogromnie podnieść nasze koszty. Dobrze opracowany i przetestowany przez wąskie grono proces może później być wdrażany do wieloosobowej grupy pracowników i stopniowo usprawniany, co przyniesie lepsze efekty a przede wszystkim będzie bezpieczniejsze dla naszej firmy.

Ostatnią rzeczą, której nam potrzeba jest świadomość tego, że możemy się pomylić. Dobrze jest zakładać sobie ambitne cele i dążyć do realizacji dużych projektów, zyskownych zadań, niemniej jednak musimy być elastyczni i brać pod uwagę, że coś może ulec zmianie, a nasze plany będą wymagały modyfikacji. Realizowanie działań bez dopuszczania możliwości zmian może nas doprowadzić do momentu, gdzie okaże się, że przerasta nas koszt lub nie jesteśmy w stanie dotrzymać terminów i stracimy na tym czas oraz dużo zainwestowanych pieniędzy.

Wszystkie powyższe rady to bardzo ogólne wskazówki, z których mogą skorzystać zarówno całkiem początkujący przedsiębiorcy jak i ci, którzy już jakiś czas działają na rynku, prowadząc swój biznes. Warto korzystać z doświadczenia innych i wzbogać swoją wiedzę. Zamiast uczyć się dopiero na swoich błędach możemy ich po prostu uniknąć, czerpiąc wiedzę od innych doświadczonych już w tym temacie ludzi.