Menu

Grupa NDG

Lider w branży outsourcingu

Zadzwoń

89 615 33 40

Aktualności

Aktualne informacje. Istotne dla każdego przedstawiciela handlowego, medycznego i farmaceutycznego.

Ogólny dostęp do Internetu i gospodarka współdzielenia to doskonałe środowisku do rozwoju zjawiska, jakim jest crowdsourcing. Wykorzystywany przez różne branże, źródło napędowe dla takich platform jak Uber czy Airbnb – został zauważony również jako szansa na usprawnienie i pomoc przy procesach rekrutacyjnych.

Generalnie crowdsourcing można opisać, jako pozyskiwanie usług, wiedzy, treści i pomysłów od tłumu – od grupy jednostek, w tym przypadku z Internetu. Korzystamy z umiejętności, kreatywnych pomysłów i zasobów grupy użytkowników Internetu. Organizacje wykorzystują to zjawisko oddelegowując zadania określonej grupie internautów, którzy niekoniecznie muszą być pracownikami organizacji. Ich kreatywność, świeże spojrzenie i oryginalne pomysły mogą być pomocne przy uzyskiwaniu informacji o potrzebach i oczekiwaniach konsumentów, ale też przy budowaniu zaangażowanej społeczności.

Jako że na rynku pracy stale rośnie zapotrzebowanie na specjalistów, a koszty przeprowadzania klasycznej rekrutacji stale rosną, co więcej nie są wystarczająco efektywne i bardzo długie – metoda pozyskania dobrych pracowników poprzez używanie technik crowdsourcingu staje się coraz popularniejsza. Często pod tym hasłem kryją się przede wszystkim programy poleceń i rekomendacji pracowniczych, w wewnętrznym systemie, ale także zewnętrzne systemy gdzie polecenia mogą przesyłać osoby spoza firmy. Takie działania na pewno zwiększają efektywność rekrutacji i dają szerokie możliwości wyboru pracowników.
Ważne w wykorzystywaniu tego typu działań jest jednak, aby pamiętać, że aby crowdsourcing działał sprawnie musi być korzystny dla każdej ze stron. Często osoby polecające w przypadku rekrutacji powinny być motywowane, finansowo do aktywności i poszukiwań kandydatów.

Warto sprawdzić jak można wykorzystać ten fenomen i odnieść korzyści także dla własnej firmy, podejmując współpracę online i zbudować przewagę rynkową własnego biznesu.