Menu

Grupa NDG

Lider w branży outsourcingu

Zadzwoń

89 615 33 40

Aktualności

Aktualne informacje. Istotne dla każdego przedstawiciela handlowego, medycznego i farmaceutycznego.

Z końcem kwietnia senat przyjął bez poprawek zmiany, które mają na celu ułatwienie wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich. Od lipca 2018 mają one całkowicie zastąpić L4 wypisywane na drukach papierowych.

Zwolnienia lekarskie w formie elektronicznej pojawiły się w Polsce w 2016 roku. Forma ta jednak nie do końca się sprawdza – tego typu L4 wystawia mniej niż… 3% lekarzy!

Zdaniem całego środowiska powodem są dodatkowe koszty: aby wystawiać elektroniczne zwolnienia, lekarz musi wcześniej wykupić podpis elektroniczny. Jeśli go nie ma, musi uwierzytelniać dokumenty poprzez platformę ePUAP, która niestety nie słynie z przyjaznego i intuicyjnego sposobu obsługi.

W związku z tymi utrudnieniami ZUS zaproponował lekarzom korzystanie z własnego systemu informatycznego w celu wystawiania e-L4. Senat przyjął propozycję zmian bez uwag i poprawek. Ustawa aktualnie czeka na podpis prezydenta.

Więcej informacji szukaj na stronie Ministerstwa Pracy i Pomocy Społecznej: www.mpips.gov.pl/aktualnosci-wszystkie/ubezpieczenia-spoleczne/art,8807,od-polowy-przyszlego-roku-zwolnienia-tylko-elektronicznie.html.