Menu

Grupa NDG

Lider w branży outsourcingu

Zadzwoń

89 615 33 40

Blog

Przydatne informacje dla obecnych i przyszłych przedstawicieli medycznych, farmaceutycznych i handlowych.

Są takie momenty w życiu zawodowym, w których nie wiesz, jak się zachować. Obawiasz się, że popełnisz totalną gafę – w rezultacie stresujesz się tak naprawdę niezbyt istotną kwestią. Poznaj podstawowe zasady biznesowej etykiety i zacznij je stosować już dzisiaj!

Zawsze na czas

Najważniejszą zasadą jest punktualność. Spóźnienie oznacza brak profesjonalizmu, klasy i szacunku dla rozmówcy. Natomiast jeśli zawsze pojawiasz się na czas, wysyłasz sygnał o gotowości do przyjmowania najważniejszych zadań.

Zawsze planuj spotkania z odpowiednim zapasem czasowym, zakładając możliwość stania w korku czy złych warunków pogodowych, które mogą Cię opóźnić. Mimo planów zdarzają się jednak przypadki, w których nie jesteś w stanie dotrzeć na miejsce na czas…

W takich sytuacjach należy skontaktować się telefonicznie (nie SMS!) i uprzedzić o mogącym nastąpić spóźnieniu. Wypada to zrobić nawet wtedy, kiedy masz przybyć o 5 minut za późno.

Jak się witać?

Na co dzień wiadomym jest, że rękę powinna pierwsza wyciągnąć kobieta lub osoba starsza. Jednak w biznesie robi to osoba wyższa rangą lub stanowiskiem!

O kolejności wyciągania ręki należy pamiętać przede wszystkim podczas ważnych spotkań służbowych. W takich przypadkach gest pierwszy wykonuje gospodarz.

Jeśli chodzi natomiast o przywitanie się z kolegami z pracy, to wchodząc do biura nie musisz do wszystkich wyciągać ręki (ani czekać aż ktoś wyciągnie ją do Ciebie). Wystarczy przyjazne „cześć” lub „dzień dobry”, w zależności od zażyłości relacji. Witaj się nie tylko z najbliższymi współpracownikami, ale także z innymi osobami spotykanymi po drodze do swojego biurka.

Dryyyyyyyyyyyyyyyyyń!

No dobrze, już wiesz jak się przywitać – zasiadasz więc do negocjacji ze swoim ważnym kontrahentem. I w tym momencie słyszysz dochodzący z torby głośny sygnał Twojego telefonu. Obciach, prawda? Dlatego zawczasu wyrób sobie nawyk wyłączania telefonu (lub chociaż dźwięków) przed KAŻDYM spotkaniem.

Niedopuszczalne jest odbieranie telefonu podczas służbowych spotkań. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy czekasz na naprawdę ważną informację – jednak należy o tym uprzedzić rozmówcę na samym początku rozmowy.

Telefon powinien także pozostać schowany w torbie lub głęboko w kieszeni – absolutnie nie kładź go na stole.

W czasie i po spotkaniu

Spotkania biznesowe miewają różny charakter: czasem jest to lunch (lub brunch), kiedy indziej kolacja, a jeszcze kiedy indziej impreza. Do każdej sytuacji przygotuj się odpowiednio nie tylko ubierając się stosownie do okoliczności, ale także… jedząc. Nigdy nie przychodź na spotkania biznesowe głodny! Łatwo sobie wyobrazić burczenie w brzuchu podczas oczekiwania na posiłek, prawda?

Warto jednak się też wcześniej nie przejadać, bo podczas spotkania wypada zamówić przynajmniej coś lekkiego – jeśli i Twój rozmówca coś zamawia. Nie wypada natomiast poprosić obsługi o zapakowanie niezjedzonego dania na wynos!

Jeśli spotkanie ma mieć charakter wieczorowy lub wybierasz się na imprezę firmową, pamiętaj o zachowaniu umiaru w spożywaniu alkoholu. Nawet jeśli masz dostęp do open baru, to nie korzystaj z niego nader skwapliwie. Pod wpływem procentów łatwiej jest powiedzieć o parę słów za dużo, skreślając swoje szanse na podpisanie umowy czy awans.

Zadbaj o swój wizerunek

I na sam koniec – zadbaj o swój wizerunek również po zakończeniu spotkania. Kiedy wysyłasz maile, dokładnie je czytaj przed kliknięciem przycisku „Wyślij”, upewniając się, że w treść lub adres nie zakradł się żaden chochlik.

Kontroluj swoje publikacje na wszelkich portalach związanych z karierą zawodową, korzystaj z profesjonalnych zdjęć. A profile na portalach niezawodowych (Facebook, Instagram) udostępniaj jedynie swoim bliskim znajomym – blokując widok dla osób nieznajdujących się w Twojej sieci kontaktów. To miejsce na Twoje prywatne sprawy, więc na wszelki wypadek ciekawski kontrahent nie powinien mieć dostępu do zdjęć z wakacji.