Menu

Grupa NDG

Lider w branży outsourcingu

Zadzwoń

89 615 33 40

Aktualności

Aktualne informacje. Istotne dla każdego przedstawiciela handlowego, medycznego i farmaceutycznego.

Rynek pracy był jednym z zagadnień podczas Kongresu MŚP, który odbył się w dniach 17-19 października w Katowicach.. Dzisiejszy rynek pracy potrzebuje pracowników. Jak stworzyć młodych ekspertów, debatowali uczestnicy panelu pn. „Rynek pracy XXI wieku – jak stworzyć młodych ekspertów na miarę przedsiębiorstwa 4.0”

Wnioski do jakich doszli eksperci to przede wszystkim system edukacyjny, który nie nadąża za potrzebami rynku. Koncentracja systemu naukowego na merytoryce zmniejszyła wagę zdobywania kluczowych kompetencji miękkich. Pracownikom brakuje praktyki. Ogniwem łączącym studentów –czyli przyszłych pracowników z przedsiębiorcami powinna być uczelnia, w tym Biuro Karier czy dostosowane praktyki studenckie.

Ważnym elementem jest również doświadczenie wypływające ze znajomości zagranicznych rynków i umiejętność pozyskania umiejętności kluczowych dla dzisiejszej gospodarki. To gospodarka mobilna, która ściśle współpracuje z zagranicznymi partnerami. Potwierdzeniem tego jest aktywnie działający program Erasmus, z którego w Polsce korzysta średnio 7% populacji w stosunku do innych krajów Unii Europejskiej.

Jeśli nie usprawnimy systemu edukacji i nie stworzymy platformy do nauki i biznesu, czeka nas rozjazd pomiędzy tym czego będziemy się uczyć, a czego oczekują pracodawcy. Już dziś wiemy, że w dobie technologii i cyfryzacji, lista zawodów, które nie przetrwają w przyszłości będzie się wydłużać. Takim przykładem jest np. księgowy czy tłumacz.

Aby rynek pracy był elastyczny i spełniał oczekiwania popytu, musi istnieć kompatybilność i współpraca między nauką i biznesem. Tylko wtedy kiedy podaż rynku pracy spotka się z popytem mamy szansę na pracowników na miarę przedsiębiorstwa 4.0.

Wśród ekspertów znaleźli się:
• Dr hab. Małgorzata Dobrowolska, prof. PŚ, Kolegium Nauk Społecznych i Filologii Obcych, Politechnika Śląska,
• Ben Greeven , CEO Thalento NV,
• Dr Marcin Lis, Prorektor ds. Rozwoju Akademii WSB,
• Dr Paweł Poszytek, Dyrektor Generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji,
• Grzegorz Turniak, Prezes Akademii Rekomendacji,
• Tomasz Urbański, Prezes Zarządu Polskiego Związku Handlu i Usług Branży Pokryć Podłogowych,
• Anna Zalewska, Minister Edukacji Narodowej,
• Dr Piotr Stankiewicz, Dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych.

Moderator: Marcin Polkowski, CEO Międzynarodowego Instytutu Rozwoju Biznesu

Więcej na ten temat TUTAJ