Menu

Grupa NDG

Lider w branży outsourcingu

Zadzwoń

89 615 33 40

Blog

Przydatne informacje dla obecnych i przyszłych przedstawicieli medycznych, farmaceutycznych i handlowych.

Nasza osobowość wpływa na nasze funkcjonowanie. Na to jak reagujemy na bodźce, jak się zachowujemy i jak potrafimy rozwiązywać problemy. To ważne, szczególnie zawodowo kiedy wpływamy naszym zachowaniem na innych. Sprawdź jak Twoje cechy charakteru mogą Ci pomóc w pracy.

Wyodrębniliśmy czternaście typów osobowości, które podzielimy na typy bardziej społeczne, umiejące pracować w zespole i mniej społeczne, będące indywidualistami w życiu zawodowym. Wśród tych bardziej społecznych wyróżniamy:

Typ sumienny

To typ osobowości kogoś, kto stara się być w pracy przede wszystkim… perfekcjonistą! Wymaga od innych takiego samego zaangażowania w sprawy zawodowe i ma silne poczucie obowiązku. Tak silne, że często pracy poświęca swój wolny czas. Idealny zawód: prawnik, lekarz, księgowy.

Typ dramatyczny

Motywacja = emocje. Dzięki temu taki typ przyciąga uwagę i potrafi wykorzystać swoje atuty w różny sposób. To ktoś nieszablonowy, z niesamowitą wyobraźnią i poczuciem estetyki. Lubi być chwalony i podziwiany przez innych. Jak aktor na scenie. Taki typ może się realizować w takich zawodach jak: Specjalista PR, handlowiec czy agent od nieruchomości.

Typ oddany

To oddany i lojalny pracownik, traktujący firmę jak własną i utożsamiający się z jej celami. Jest najpierw dla innych, a później dla siebie. Dusza towarzystwa, pełna pokory wsłuchując się w opinie innych przed podjęciem decyzji. Słaba strona to przewrażliwienie na punkcie tego co myślą inni. Stanowisko powinno nieść za sobą konkretne zadania, przynoszące korzyść innym. Realizacja w profesjach takich jak: pielęgniarka, sekretarka, pracownik socjalny.

Typ zmienny emocjonalnie

Jest impulsywny i kieruje się emocjami. Szybko się nudzi, ma niespożyte pokłady energii i stara się dotrzeć, tam, gdzie inni twierdzą, że nie można. Ma ogromną motywację do działania i nie boi się rozmawiać i walczyć o swoje. To typ osobowości aktora, malarza czy filmowca.

Typ ofiarny

Jak sama nazwa wskazuje swoją pracę traktuje jako ofiarę, tj. służbę. Pomaga innym i to daje mu motywację i satysfakcję. Świetnie się adaptuję do otaczających go warunków. Nie potrafi odpoczywać, odpoczywa kiedy pracuje. Taki typ spełni się jako lekarz, opiekun, wychowawca, nauczyciel.

Typ wygodny

Praca nie jest dla niego wszystkim. Działa sumiennie, ale tylko w zakresie swoich obowiązków i tyle ile musi. Ceni sobie wolność i odpoczynek. Rozdziela pracę zawodową od życia prywatnego. Typ wygodny jest asertywny i nie pozwala się wykorzystywać. Robi wszystko na ostatnią chwilę, bo nie czuje potrzeby aby być najlepszym. Zawody, w których będzie się czuł dobrze to urzędnik lub pracownik produkcyjny.

Typ władczy

Urodzony lider, z charyzmą i nerwami ze stali. Nie boi się odpowiedzialności, pragnie władzy i jest zaangażowany w osiąganie założonych celów. Kryzysy zjada na śniadanie, dlatego przoduje w strukturach. Nie potrafi pogodzić się z porażkami, traktując władze jako główny motor napędowy. Najlepszy zawód z takimi cechami to bankier, makler giełdowy czy dyrektor w korporacji lub manager.

C.D.N.