Menu

Grupa NDG

Lider w branży outsourcingu

Zadzwoń

89 615 33 40

Aktualności

Aktualne informacje. Istotne dla każdego przedstawiciela handlowego, medycznego i farmaceutycznego.

Każda grupa zawodowa wyróżnia się pewnymi charakterystycznymi cechami, które rzutują na dobór odpowiednich narzędzi rekrutacji. Jak sytuacja wygląda w przypadku programistów podpowiada badanie przeprowadzone przez portal Stack Overflow. Wyniki te mogą być pomocne rekruterom w zatrudnianiu i przeprowadzaniu rekrutacji, ale także w zrozumieniu potrzeb programistów, które jak się okazuje są inne niż większości pracowników z innych branż.

Prawie 90 tysięcy programistów odpowiadało w ankiecie na pytania dotyczące m.in. własnego rozwoju, potrzebnych technologii i oczekiwań wobec pracodawców.

Jednym z ciekawych aspektów związanych z rekrutacją programistów jest ich skłonność do umieszczania w CV linków do wytworzonych już przez nich projektów, często na licencji OpenSource. W ten sposób przyszły pracodawca może bez problemu jeszcze na wstępnym etapie rekrutacji zapoznać się z umiejętnościami kandydata, a co za tym idzie w przeciwieństwie do innych procesów rekrutacyjnych – te dotyczące programistów są często coraz krótsze.

Programiści również często ubiegając się o pracę mają już parę ładnych lat doświadczenia na swoim koncie, ponieważ w wielu przypadkach zajmują się programowaniem już od wielu lat, ponieważ rozpoczęli takie zajęcia np. już w wieku kilkunastu lat. Wbrew panującym stereotypom osoby pracujące w tym zawodzie mają dość dobrą samoocenę, prawie 70 % ankietowanych uważa, że ich umiejętności są powyżej średniej, a tylko 10% uważa się za gorszych od średniej.

Z badania wynika również, że programiści o wiele rzadziej interesują się pionowym awansem na menagera, ponieważ osoby te częściej wykonują swoją pracę z pasją i są bardziej zainteresowane poznawaniem nowych technologii i pracą z kodem niż zarządzaniem. Ponadto twierdzą oni, że taki awans niekoniecznie miałby się wiązać z podwyższeniem stawki co prowadzi do tego, że nie są chętni do zmiany stanowiska.

Badanie tworzy pewien obraz programistów i wskazuje, że są to osoby, które odkryły pasję na wczesnym etapie edukacji, podążają nią bez odstępstw, są pewne swoich zdolności i lubią pracę, którą wykonują. Nie są często motywowane możliwym awansem, ale skupiają się na rozwoju zgodnie ze swoją pasją, często wybierając zmianę miejsca pracy, aby zapewnić sobie optymalne warunki. To wszystko stanowi duże wyzwanie dla pracodawcy, który aby zatrzymać przy sobie dobrego programistę, powinien być świadomy jego indywidualnych cech i starać się zapewnić mu odpowiedni warunki pracy, dostosowane do jego potrzeb.