Menu

Grupa NDG

Lider w branży outsourcingu

Zadzwoń

89 615 33 40

Aktualności

Aktualne informacje. Istotne dla każdego przedstawiciela handlowego, medycznego i farmaceutycznego.

Przeprowadzone przez Harvard Business Review badania wśród młodych menagerów wykazały, że mimo ich pełnego zaangażowania w wykonywane obowiązki zawodowe, ich spora część stale rozważa zmianę pracy i aktywnie szuka jej poprzez swoje sieci kontaktów czy odpowiednie portale.

Zaistniałe zjawisko może być spowodowane brakiem zadowolenia menagerów z programów rozwoju zawodowego, powodujące, że nie związują się z firmą na długo. Młodzi, utalentowani pracownicy, zwykle około 30 roku życia, kończący dobrą uczelnię z wysokimi wynikami są niecierpliwi i mają wobec pracodawców wysokie oczekiwania dotyczące ich rozwoju zawodowego w danej firmie. Podczas pracy w pierwszej firmie 95% pracowników regularnie poszukuje nowej pracy, wysyłając CV, kontaktując się z firmami rekrutacyjnymi i odbywając rozmowy kwalifikacyjne. Biorący udział w badaniu menagerowie odchodzili z pierwszej firmy po około 28 miesiącach.

Odwrotnie niż w przeszłości zmiana pracy często prowadzi do podniesienia wynagrodzenia. Kiedyś zmiany stanowiska skutkowały wydłużeniem drogi do awansu i zmniejszeniem wynagrodzenia. Dziś wielu menagerów rezygnuje z pracy, motywując swoją decyzję niezadowoleniem z inicjatyw dokształcających. Generalnie pracodawcy zaspokajają potrzeby pracowników, zapewniając im rozwój zawodowy i wzrost odpowiedzialności, jednak zbyt mała jest ilość formalnych możliwości rozwoju kompetencji, szkoleń, mentoringu i coachingu. Wynika to z obawy pracodawców przez inwestowaniem czasu i kosztów w pracowników, którzy mogą się wkrótce zwolnić. Powoduje to błędne koło, gdzie brak szkoleń powoduje odchodzenie pracowników z firmy, a spowodowany jest obawą przed ich odejściem.

Być może zapewnienie obiecującym menagerom lepszego zestawu szans rozwojowych mogłoby ich zachęcić do pozostania w firmie na dłużej i przerwałoby tą sytuację.