Menu

Grupa NDG

Lider w branży outsourcingu

Zadzwoń

89 615 33 40

Aktualności

Aktualne informacje. Istotne dla każdego przedstawiciela handlowego, medycznego i farmaceutycznego.

Serwis zarobki.pracuj.pl przeprowadził analizę wynagrodzeń na start absolwentów uczelni. Badaniem objęte były trzy województwa: mazowieckie, małopolskie i dolnośląskie, bo to z nich pochodziło najwięcej ogłoszeń na Pracuj.pl w 2018 roku.

Na polskim rynku pracy już w najbliższych latach może zabraknąć prawie 1,5 miliona pracowników, potrzebnych do zaspokojenia potrzeb kadrowych firm – jak przewidują eksperci PwC. Kolejnym zjawiskiem jest też luka kompetencyjna – i obie te kwestie razem powodują, że pracodawcy szukają pracowników naprawdę utalentowanych.

Wpływa to również na politykę płacową w branżach, w których ten deficyt kadrowy przejawia się najmocniej – mówi dyrektor portalu Pracuj.pl Rafał Nachyna.

Raport pokazuje, jakie wykształcenie może nam zapewnić najlepszy start w karierze zawodowej i liczyć na wysokie stawki pensji. Najwyższe zarobki otrzymają specjaliści od programowania, a kolejne kierunki w rankingu to administracja IT, badania i rozwój, marketing, bankowość, finanse, inżynieria i HR. We wszystkich trzech badanych województwach pracownicy po tych kierunkach są najlepiej opłacani, ale występują różnice w zarobkach pomiędzy poszczególnymi regionami. Po kierunku inżynieria i rozwój oprogramowania najlepiej zarabia się w województwie dolnośląskim, a w pozostałych wymienionych najwyższe stawki oferowane są w województwie mazowieckim.

Dobry status pracowników z powyższym wykształceniem dotyczy również osób z tych samych branż po dwóch latach pracy, kiedy to otrzymują zarobki większe o 68-82% (zależnie od województwa) w branży programistycznej, czy o około połowę więcej w branży administracji IT, inżynierii i marketingu od osób dopiero rozpoczynających pracę na danym stanowisku.