Menu

Grupa NDG

Lider w branży outsourcingu

Zadzwoń

89 615 33 40

Aktualności

Aktualne informacje. Istotne dla każdego przedstawiciela handlowego, medycznego i farmaceutycznego.

W rankingu Women in Work Index, który prezentuje sytuację kobiet na rynku pracy w 33 krajach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Polska awansowała na 8. miejsce. To najlepszy wynik naszego kraju w historii tego zestawienia.

Women in Work Index to już 7 edycja raportu (dane za 2017 rok), stworzonego przez PwC. To kompleksowa analiza sytuacji kobiet na rynku pracy oraz ich wpływu na gospodarkę w państwach OECD.

Raport powstaje na podstawie analizy wielu wskaźników, takich jak:

  • różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn,
  • aktywność zawodowa obu grup,
  • stopa bezrobocia wśród kobiet,
  • bezpieczeństwo zatrudnienia,
  • forma zatrudnienia (pełny lub niepełny etat).

Na podium znalazły się Islandia, Szwecja i Nowa Zelandia. Przed Polską znalazły się jeszcze Słowenia, Norwegia, Luksemburg i Dania. Zaraz nami są takie kraje jak Finlandia, Belgia czy Kanada. Daleko w tyle są też pozostałe państwa europejskie takie jak Francja, Niemcy, Holandia, Austria, Czechy czy Słowacja. Najgorzej wypadają Grecja, Meksyk oraz Korea Południowa.

Polska jest drugim po Luksemburgu krajem, który od 2000 r. awansował w zakresie dostępności i przyjazności rynku pracy dla kobiet aż o 11 pozycji.

źródło: https://businessinsider.com.pl/

Z raportu PwC wynika również, że różnica w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn w 2017 r. w Polsce wynosiła 5%. To po Luksemburgu (4%) najlepszy wynik w całej grupie OECD. Trzecie miejsce pod względem równości płac zajęła Grecja i Belgia. Najgorzej wypada Korea Południowa.

Twórcy raportu podkreślają, że gdyby Polsce zlikwidować różnice płacowe, zarobki Polek łącznie wzrosłyby o 10 miliardów dolarów.