Menu

Grupa NDG

Lider w branży outsourcingu

Zadzwoń

89 615 33 40

Aktualności

Aktualne informacje. Istotne dla każdego przedstawiciela handlowego, medycznego i farmaceutycznego.

W porównaniu ze styczniem 2019 w lutym liczba bezrobotnych w Polsce spadła o 5,1 tys., czyli o 0,5 proc. Oznacza to, że bez pracy pozostaje 1,018 mln osób.

Poziom stopy bezrobocia był natomiast o 0,7 pkt. proc. niższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. – Począwszy od 1991 r., nigdy wskaźnik bezrobocia w lutym nie był tak niski – komentuje te wyniki minister Elżbieta Rafalska w komunikacie dostarczonym przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Z danych MRPiPS wynika, że największe spadki odnotowano w województwach świętokrzyskim, opolskim i podlaskim.
– „Z sygnałów otrzymanych z urzędów pracy wynika, że spadek liczby bezrobotnych był wynikową spadku napływu do bezrobocia, przy jednoczesnym wzroście odpływu. Początek roku jest zawsze okresem trudniejszym, wraz z końcem grudnia rejestrują się osoby, którym zakończyły się umowy na czas określony, kończą się prace sezonowe w takich branżach jak rolnictwo, budownictwo czy turystyka. Stąd wzrost liczby bezrobotnych w styczniu. W lutym już widzimy poprawę i spodziewamy się, że w kolejnych miesiącach te spadki bezrobocia będą większe” – ocenia minister Elżbieta Rafalska .
Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w końcu lutego 6,1 proc.

Grupa NDGFoto: Maciej Zieliński / PAP/zdjęcia

MPiT spodziewa się spadku bezrobocia w lutym

„Sezonowy wzrost bezrobocia był zgodny ze wzorcem i już w lutym powinniśmy obserwować spadek stopy bezrobocia rejestrowanego ponownie poniżej 6 proc. W naszej ocenie, powinniśmy obserwować zarówno wzrost liczby aktywnych zawodowo, jak i pracujących w najbliższych miesiącach, jednak tempo redukcji stopy bezrobocia będzie wolniejsze niż we wcześniejszych latach” – czytamy w komentarzu Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii do danych GUS.