Menu

Grupa NDG

Lider w branży outsourcingu

Zadzwoń

89 615 33 40

Aktualności

Aktualne informacje. Istotne dla każdego przedstawiciela handlowego, medycznego i farmaceutycznego.

W styczniu przyszłego roku płaca minimalna ponownie wzrośnie. Rok 2018 przyniesie podwyżkę płac o 5%.

W styczniu bieżącego roku płaca minimalna została podniesiona o 8,1 proc. Wraz z początkiem 2018 roku nastąpi jednak kolejna podwyżka. Płaca minimalna i stawka godzinowa wzrosną o 5%. To dobre wieści dla wszystkich pracowników, a w szczególności tych, którzy zarabiają najniższą krajową. Według szacunku takich osób jest ponad 1,4 mln.

Zgodnie z rozporządzeniem resortu pracy ustalono, że najniższa krajowa w 2018 roku wyniesie 2100 zł brutto. To około 1530 zł netto. Natomiast minimalna stawka godzinowa w 2018 roku będzie wynosić 13,7 zł brutto. Najniższa krajowa pensja wzrośnie więc o 100 zł w stosunku do poprzedniego roku.

Oprócz płacy minimalnej rosną także inne świadczenia, np.: odprawa przy zwolnieniu grupowym, dodatek za pracę w porze nocnej, wynagrodzenie za czas przestoju, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Minimalna stawka godzinowa ma także zastosowanie do określonych umów zlecenia (art. 734 Kodeksu cywilnego) oraz umów o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu (art. 750 Kodeksu cywilnego). Podobnie jak wynagrodzenie za pracę, podlega szczególnej ochronie.

Wszelkie informacje dotyczące wzrostu płacy minimalnej oraz stawki godzinowej można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: https://www.mpips.gov.pl/aktualnosci-wszystkie/prawo-pracy/