Menu

Grupa NDG

Lider w branży outsourcingu

Zadzwoń

89 615 33 40

Aktualności

Aktualne informacje. Istotne dla każdego przedstawiciela handlowego, medycznego i farmaceutycznego.

Stopa bezrobocia w kraju ciągle spada. Tendencja ta utrzymuje się już od kliku miesięcy. Jest na tyle dobrze, że Polska znalazła się w piątce krajów Unii Europejskiej z najniższym bezrobociem.

Prognozowana stopa bezrobocia od kilku miesięcy odbiega od rzeczywistości – na szczęście na korzyść Polaków. Statystyki pokazują, że bezrobocie jest niższe niż przewidywano. Tak stało się również we wrześniu. Według Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 4,6%, czyli o 0,1% mniej niż miesiąc wcześniej.

Dzięki tendencji spadkowej Polska znalazła się w czołówce krajów o najniższym bezrobociu w Europie. Wynik osiągnięty we wrześniu pozwolił na zajęcie piątego miejsca, które w zeszłym miesiącu należało do Holandii – ta jednak zajęła w miesięcznym rankingu miejsce szóste. Najniższą stopę bezrobocia w Europie odnotowano w Czechach i wyniosła ona 2,7%, natomiast najwyższą w Grecji – tam problem bezrobocia dotyczy aż 21% obywateli.

Bezrobocie w Polsce spadło o 0,1% zarówno w grupie kobiet, jak i mężczyzn. W przypadku pań, ilość osób bez zatrudnienia jest mniejsza niż w przypadków panów i wynosi odpowiednio 4,5% oraz 4,8%. Łącznie we wrześniu bez pracy pozostawało 791 tys. osób wobec 811 tys. miesiąc wcześniej. w porównaniu do września ubiegłego roku jest mniejsza o 1,3 pkt. proc. (wynosiła wtedy 5,9%). W porównaniu do września 2016 roku stopa bezrobocia jest mniejsza o 1,3 % – wynosiła wtedy 5,9%.