Menu

Grupa NDG

Lider w branży outsourcingu

Zadzwoń

89 615 33 40

Aktualności

Aktualne informacje. Istotne dla każdego przedstawiciela handlowego, medycznego i farmaceutycznego.

Sytuacja na rynku pracy odwraca się i to już nie pracownicy mają problem ze znalezieniem stanowisk, ale pracodawcy nie potrafią zapełnić wszystkich miejsc pracy, jakich potrzebują.

Jedyną grupą zawodową, która może mieć problem ze znalezieniem zatrudnienia w swoim zawodzie są ekonomiści, pozostałe zaś branże mają coraz większy problem ze znalezieniem kandydatów w swoich firmach. Najtrudniejsza sytuacja panuje w branży budowlanej i produkcyjnej. Mimo że w urzędach pracy figuruje 986 tys. bezrobotnych, z czego blisko połowa to osoby długotrwale bezrobotne, pracodawcy nadal narzekają na problemy z zapełnieniem wakatów.

Dyrektor marketingu w Grafton Recruitment Rafał Glogier-Osiński w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes zauważa, że problemami powodującymi braki pracowników są subtelne kwestie takie jak lokalizacje miejsc pracy, ale też problemy ze znalezieniem pracowników o odpowiednim wykształceniu. Rozwiązaniem mogłoby być aktywizowanie osób biernych zawodowo, w tym matek, które zrezygnowały z pracy w związku z programem 500+, oraz pracowników 50+, ale także przekwalifikowanie pracowników, korzystając z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, który w 2019 roku przeznaczy na ten cel 228 mln zł.

Problemem pojawiającym się przy kwestiach luki w rynku pracy jest brak wykorzystania potencjału młodych osób – absolwentów szkół zawodowych i uczelni wyższych – których w ubiegłym roku było ponad 1,2 mln w całej Polsce. Są to ogromne zasoby potencjalnych pracowników, które nie są wykorzystywane tak jak mogłyby być.
Według raportu Global Talent Competitiveness Index Polska pod względem pozyskiwania utalentowanych pracowników zajmuje dopiero 42. miejsce i stopniowo spada w tym rankingu, co pokazuje, że jest to kwestia, która wymaga poprawy i wdrożenia odpowiednich rozwiązań, które pozwolą rozwiązać ten problem i odwrócić negatywne perspektywy rozwoju polskiego rynku pracy.