Menu

Grupa NDG

Lider w branży outsourcingu

Zadzwoń

89 615 33 40

Aktualności

Aktualne informacje. Istotne dla każdego przedstawiciela handlowego, medycznego i farmaceutycznego.

Z przedstawionego niedawno przez NBP raportu poświęconego Polakom pracującym za granicą wynika, że rekordowo niskie bezrobocie w Polsce ograniczyło wyjazdy nowych emigrantów do głównych krajów emigracji z przeszłości takich jak Wielka Brytania i Niemcy.

Na znaczeniu zyskały za to kierunki nowe, takie jak Norwegia, której autorzy raportu poświęcili sporo uwagi.
W raporcie uwzględniono również kwestie związane z brexitem. Tylko 10 proc. ankietowanych w związku z możliwymi konsekwencjami wyjścia Wielkiej Brytanii z UE deklaruje chęć wcześniejszego, niż pierwotni planowali, opuszczenia tego kraju. Jednocześnie zdecydowana większość polskich imigrantów w Wielkiej Brytanii spełnia warunki pozostania tam po brexicie.

Polacy mają powody, żeby zadomowić się w Wielkiej Brytanii, bo aż 13 proc. z nich zatrudnionych jest tam na stanowiskach managerskich, 11 proc. pracuje jako specjaliści, a 9 proc. prowadzi własny biznes. Największą grupę nadal stanowią robotnicy i rzemieślnicy (30 proc.) i osoby wykonujące prace proste (25 proc.).

Dla porównania wśród polskich imigrantów w Niemczech tylko 3 proc. pracuje na stanowiskach managerskich, a w Norwegii ten wynik to zaledwie 1 proc. Natomiast polskich robotników jest w tych krajach odpowiednio 40 i 42 proc.

Podobne raporty NBP sporządza co dwa lata.

Więcej na ten temat TUTAJ