Menu

Grupa NDG

Lider w branży outsourcingu

Zadzwoń

89 615 33 40

Aktualności

Aktualne informacje. Istotne dla każdego przedstawiciela handlowego, medycznego i farmaceutycznego.

Na polskim rynku pracy wciąż utrzymuje się rekordowo niskie bezrobocie. Co jeszcze zmieniło się w ciągu ostatnich dwóch lat?

Polska zajmuje piąte miejsce wśród krajów Unii Europejskiej z najniższym bezrobociem. Jednak nie jest to pełen obraz polskiego rynku pracy – oprócz tego stale przybywa osób pracujących (aktualnie jest to 16,5 mln osób), wzrosła płaca minimalna, wprowadzona została też minimalna stawka godzinowa.

Od stycznia 2016 wprowadzono elektroniczne zwolnienia lekarskie, a od września tego samego roku pracownik musi otrzymać umowę (lub potwierdzenie na piśmie ustalonych warunków) jeszcze przed dopuszczeniem go do pracy. Znowelizowana została ustawa o pracownikach tymczasowych (m.in. o przepisy zwiększające ochronę dla ciężarnych).

Przede wszystkim jednak przywrócony został wiek emerytalny – od października 2017 roku na emeryturę mogą odchodzić kobiety w wieku 60 oraz mężczyźni w wieku 65 lat. Wzrosły również minimalna emerytura oraz świadczenia rentowe.

Zdaniem rządzących jest dobrze, a będzie… jeszcze lepiej. W najbliższym czasie rząd planuje bowiem kolejne zmiany na polskim rynku pracy. W tym celu powołana została Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy, która pracuje nad nowym Kodeksem pracy.

Zlikwidowane ma zostać tzw. profilowanie bezrobotnych (wprowadzone w 2014 roku), zniesione być mają też różnego rodzaju limity wiekowe (np. kiedy pewien rodzaj pomocy skierowany jest do osób w wieku do 30 lat). Docelowo dyrektorzy urzędów mają otrzymać więcej swobody w działaniu, tak by mogli podejmować więcej samodzielnych decyzji.

W 2018 roku ma również po raz kolejny wzrosnąć płaca minimalna – z 2000 do 2100 zł brutto. Podwyżka dotyczy także minimalnej stawki godzinowej, która ma zostać podniesiona z 13 do  13,70 zł brutto.