Menu

Grupa NDG

Lider w branży outsourcingu

Zadzwoń

89 615 33 40

Aktualności

Aktualne informacje. Istotne dla każdego przedstawiciela handlowego, medycznego i farmaceutycznego.

Praktycznie wszystkie firmy muszą obecnie mierzyć się z niebezpieczeństwami, jakie niesie ze sobą cyberprzestępczość. Według danych KPMG aż 68% ankietowanych przedsiębiorstw odczuło jej skutki, a 25% z nich zanotowało wzrost liczby ataków hackerskich. Obrona przed takimi działaniami to złożona kwestia, związana z potrzebą odpowiednich specjalistów do cyberbezpieczeństwa i nakładów finansowych.

Z tych samych badań KPMG wynika, że największym problemem dla pracodawców w tej kwestii jest problem ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych do tego zadania pracowników. To powoduje, że niezmiernie trudno jest zbudować im odpowiedni system bezpieczeństwa i ochrony. Według prognoz Cisco w tym momencie polskim firmom brakuje aż 5 tys. specjalistów do spraw cyberbezpieczeństwa, a za rok będzie to już 10 tys.

Firmy zatrudniające około 300 pracowników, zwykle decydują się na jednoosobowe wsparcie w postaci oficera bezpieczeństwa IT, z kolei większe przedsiębiorstwa tworzą już 2-3 osobowe zespoły, z managerem na czele. Pracownicy ci powinni mieć kilkuletnie doświadczenie w obszarze bezpośrednio związanym z bezpieczeństwem informatycznym. Ich zadania to między innymi łączenie potrzeb biznesowych i bezpieczeństwa, outsourcing i nadzorowanie odpowiednich procesów informatycznych, ale również programowanie i konfigurowanie nowych rozwiązań, czy wdrażanie zupełnie nowych projektów. Zarobki zależą głównie od stażu pracy i ilości doświadczenia pracownika, oscylując pomiędzy 16 a 25 tys. zł brutto. Pracodawcy poszukują osób, które naprawdę dobrze odnajdują się w tej dziedzinie, skończyli odpowiedni specjalistyczne studia i posiadają potrzebne certyfikaty, ponieważ jest to sprawa bardzo istotna dla firmy i nie mogą sobie pozwolić na jakiekolwiek niedociągnięcia.

Poza problemem ze znalezieniem odpowiednich pracowników, często firmy borykają się z niewystarczającymi budżetami, potrzebnymi do realizacji tego celu. Cały czas wzrasta jednak świadomość zagrożeń i przedsiębiorstwa coraz częściej lokują swoje fundusze właśnie w tym obszarze. Według danych analitycznych zebranych przez IDC w 2019 roku wydatki na sprzęt, oprogramowanie i usługi zwiększające cyberbezpieczeństwo firmy wzrosną o 8,3% w stosunku do ubiegłego roku.