Menu

Grupa NDG

Lider w branży outsourcingu

Zadzwoń

89 615 33 40

Aktualności

Aktualne informacje. Istotne dla każdego przedstawiciela handlowego, medycznego i farmaceutycznego.

Chociaż bezrobocie jest jednym z problemów na rynku pracy wymagającym rozwiązania, spadło ono i jest jednym z najniższych w Unii Europejskiej. Jednak nie jest ono głównym problem, z jakim borykając się Polacy – są to raczej niestabilne umowy, brak zagwarantowanego urlopu czy odpłatnych nadgodzin. Na niekorzyść wpływają również niskie zarobki, przepracowanie i stres.

Aktualny poziom bezrobocia to najniższy wynik od 1990 roku, według resortu zaś ma nawet spaść na jesień tego roku. Równocześnie w strukturze polskiego rynku pracy znajduje się bardzo wiele osób biernych zawodowo – ponad 40 proc. osób powyżej 15 roku życia. Co czwarty Polak nie ma stabilnej umowy o pracę, a nawet połowa pracujących nie ma możliwości skorzystania z urlopu i płatnych nadgodzin.

Badania GfK Purchasing Power Europe 2018 pokazują, że średnia siła nabywcza na mieszkańca w Polsce jest dziewięciokrotnie niższa niż najwyższa w Europie, i dwukrotnie niższa niż europejska średnia. Badania pokazują również ogromne rozbieżności pomiędzy dużymi miastami, jak Warszawa a biedniejszymi powiatami.

Polska jest również w pierwszej dziesiątce krajów, które przepracowują najwięcej godzin, pracując średnio o 36 minut dłużej niż średnia dla Unii Europejskiej. Z badania „The Workforce View in Europe 2017” dowiadujemy się również, że jesteśmy najbardziej zestresowanym zawodowo krajem Europy, ponieważ ponad połowa pracowników w naszym kraju wykonuje obowiązki służbowe w stresie.

Do trwających obecnie problemów rynku pracy dołączą już w niedalekiej przyszłości kolejne wyzwania związane z tzw. Czwartą rewolucją przemysłową, które przeobrazi rynek pracy, na którym zwiększy się zapotrzebowanie na pracowników wyspecjalizowanych w pracy z nowymi technologiami. Wiele obecnych miejsc pracy zostanie zlikwidowanych, ale na ich miejsce pojawi się większa liczba nowych, na które jednak będą mogli liczyć specjaliści w pracy przy budowie i wdrożeniach sztucznej inteligencji.

Stare i nowe wyzwania w połączeniu to problemy, z jakimi będzie musiał zmierzyć się krajowy rynek pracy w najbliższych latach.