Menu

Grupa NDG

Lider w branży outsourcingu

Zadzwoń

89 615 33 40

Aktualności

Aktualne informacje. Istotne dla każdego przedstawiciela handlowego, medycznego i farmaceutycznego.

Istotą programu Leki 75+ jest wsparcie seniorów poprzez bezpłatny dostęp do niektórych leków. Program działa już od roku – nadszedł czas na podsumowanie tego okresu.

Program 75+ i ułatwienie seniorom dostępu do leków były jednymi z najważniejszych punktów programu wyborczego. Rządzącym tę obietnicę udało się zrealizować – osoby w podeszłym wieku uzyskały możliwość bezpłatnej opieki zdrowotnej.

Na liście leków wydawanych bezpłatnie w ramach programu są specyfiki stosowane w leczeniu większość chorób charakterystycznych dla wieku starszego. Gdy program wchodził w życie, w pierwszej kolejności na liście zamieszczone zostały najważniejsze i najbardziej potrzebne leki (na nadciśnienie, na astmę, na cukrzycę, stosowane w chorobach serca).

Lista jest aktualizowana raz na 2 miesiące. Z końcem sierpnia zawierała 1530 pozycji, obejmujących 113 substancji aktywnych. Są to m.in. leki dla cukrzyków (insuliny i analogi insulinowe), leki na chorobę Parkinsona, depresję i otępienie, leki stosowane w chorobach takich jak nadciśnienie tętnicze, jaskra, astma.

W ciągu roku działania programu skorzystało z niego aż 2,2 mln pacjentów, realizując 15 mln recept i pobierając 40 mln opakowań leków. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł wprost określa program 75+ mianem sukcesu. Na rok 2017 z budżetu państwa na program zostało przeznaczone 564 mln zł – w przyszłym roku kwota ta wzrośnie do 640 mln zł.

Pełna lista bezpłatnych dla seniorów leków jest dostępna na www.75plus.mz.gov.pl.