Menu

Grupa NDG

Lider w branży outsourcingu

Zadzwoń

89 615 33 40

Aktualności

Aktualne informacje. Istotne dla każdego przedstawiciela handlowego, medycznego i farmaceutycznego.

Według danych z jedenastego Barometru Rynku Pracy, przeprowadzonego przez Work Service polscy pracodawcy planują zmniejszenie planów rekrutacyjnych w najbliższym kwartale. To jednak nie wszystkie dane uzyskane w badaniu – dotyczą również problemów rekrutacyjnych, oczekiwań pracowników i zjawiska rotacji w firmach.

W ostatnich latach notowany był stały wzrost planów rekrutacyjnych, w tym roku jednak zwiększenie poziomu zatrudnienia deklaruje tylko 16,4% pracodawców, a utrzymanie obecnego stanu poprzez rekrutację 13,8 %. Oznacza to, że prawie 70% firm nie zamierza przyjmować nowych pracowników w najbliższym kwartale. Z drugiej strony tylko 4,4% pracodawców planuje zwolnienia, co jest najniższym od lat wynikiem w Barometrze Rynku Pracy.

Jeśli chodzi o firmy, które mają w planach zatrudnienie nowych pracowników, są to głównie duże firmy zatrudniające kilkuset pracowników. Firmy małe i średnie z kolei raczej chcą ustabilizować poziom zatrudnionych pracowników, nawet jeśli ze względu na rotacje pracowników wiąże się to dla nich z uruchomieniem rekrutacji.

Zdecydowana większość badanych pracowników – 88% nie obawia się utraty zatrudnienia. Martwi się o to 9,5% ankietowanych, a strach ten jest związany z wysokością zarobków – osoby zarabiające więcej, mniej boją się utraty pracy. Nawiązując do zarobków, według badania aż 61,7% pracowników oczekuje od swojego pracodawcy podwyżki, a zbyt niska pensja okazuje się jedną z głównych przyczyn podjęcia przez pracownika decyzji o zmianie pracy. Jak komentuje Rafał Nachyba, dyrektor portalu Pracuj.pl – płace są nadal mocnym czynnikiem decydujących o rotacji w firmie, ale również o skutecznej rekrutacji pracowników.

Pomimo planowanego zmniejszenia poziomu zatrudnienia, samo utrzymanie obecnego stanu jest wyzwaniem dla firm i wymaga od nich podjęcia działań, które zmniejszą rotację i zatrzymają pracowników. Według Barometru pracodawcy zamierzają podjąć w tym celu działania takie jak: zwiększenie wynagrodzenia, wprowadzenie premii, dofinansowanie edukacji czy wprowadzenie elastycznych godzin pracy. Deklarowane działania są różnorodne, aby pracownicy w różnych sytuacjach życiowych mogli zdecydować się na to, co najbardziej im odpowiada.