Menu

Grupa NDG

Lider w branży outsourcingu

Zadzwoń

89 615 33 40

Blog

Przydatne informacje dla obecnych i przyszłych przedstawicieli medycznych, farmaceutycznych i handlowych.

Wracamy z kolejną odsłoną naszego cyklu Dobre CV. Tym razem skupimy się na kolejnych kwestiach: kłamstwach(ale  i koloryzowaniu), zdjęciu kandydata oraz formułce o przetwarzaniu danych osobowych – o której tak często się zapomina!

Poprzednia część materiału z cyklu Dobre CV dostępna jest TUTAJ.

1.   Nie kłam!

W połączeniu ze wskazówkami z poprzedniej części cyklu, od razu ostrzegamy – NIGDY nie kłam w CV! W najlepszym wypadku kłamstwo nie wyjdzie na jaw, a Ty zdążysz w nowej pracy nadrobić zaległości. W najgorszym… albo wpadniesz już podczas rozmowy kwalifikacyjnej („spalając się” i tracąc szansę na pracę), albo w czasie wykonywania obowiązków zawodowych wykażesz się niekompetencją i brakiem posiadanych w CV umiejętności.

O kłamstwach i koloryzowaniu w CV i podczas rozmowy kwalifikacyjnej pisaliśmy już TUTAJ – sprawdź, dlaczego nie warto kłamać  w takich sytuacjach!

2.   Dać się zobaczyć? Czyli o zdjęciu w CV

Większość pracodawców wciąż oczekuje (nawet jeśli o tym nie piszą w ogłoszeniu), że curriculum vitae będzie zawierało zdjęcie potencjalnego pracownika. Mimo wszystko, wrażenie wizualne jest bardzo istotne, pomaga w zbudowaniu wyobrażenia o danej osobie.

Zdjęcie w CV jest tym istotniejsze, im większy kontakt z klientami będziesz mieć na danym stanowisku (np. przedstawiciel handlowy na co dzień spotyka się z kontrahentami, prawda?). I nie chodzi o to, czy pracownik jest przystojny, a pracownica ładna – chodzi o ogólne wrażenie i prezencję.

Dlatego też nie bój się dodawać zdjęcia do CV. Skoro inni kandydaci zaprezentują się na fotce, jej brak… może Cię zdyskwalifikować na starcie.

Rada: Zdjęcie na CV musi być aktualne. Kwestia ta dotyczy zwłaszcza kobiet, bo często zmieniają swój wygląd (np. farbują włosy – na zdjęciu blondynka, na rozmowie kwalifikacyjnej brunetka), ale i mężczyźni potrafią zaskoczyć (np. zarost – z CV na rekrutera zerka dojrzały brodacz w okularach, na spotkanie przychodzi chłopak w soczewkach, ogolony i wyglądający na 10 lat młodszego).

Druga sprawa to profesjonalność zdjęcia – nie musi ono być robione w białej koszuli w zakładzie fotograficznym, ale absolutnie nie może być wyciętą twarzą z fotki z wakacji! Zwróć również uwagę na to, żeby zdjęcie podczas wklejania w CV nie utraciło jakości, nie było rozmazane, rozpikselowane czy w jakikolwiek inny sposób niewyraźne.

3.   Wyraź zgodę!

Często pisząc CV zapomina się o jednej z podstawowych rzeczy – zgodzie na przetwarzanie danych osobowych w procesach rekrutacyjnych. Bez tego rekruter może wyrzucić Twoje dokumenty do kosza bez czytania!

Formułka:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 o ochronie danych osobowych, Dziennik Ustaw Nr 133 Poz. 883).”

Jeśli składasz CV osobiście, na samym końcu pod formułką koniecznie złóż własnoręczny podpis!

 

Chcesz wiedzieć więcej o dobrym CV? Zajrzyj do naszego kolejnego wpisu blogowego na ten temat:

Z cyklu: dobre CV. Wskazówki dotyczące przekazywania CV pracodawcy