Na podstawie badania przeprowadzonego w Stanach Zjednoczonych prezentujemy 10 zawodów, których popularność spada.

Oto zawody, które wymierają:

 1. Pracownicy DTP
  Pracownik DTP to osoba, która na komputerze przygotowuje materiały do druku. Do 2028 roku przewidywany jest spadek ilości zatrudnionych pracowników o 4,46%. Sytuacja ta spowodowana jest rosnącym trendem digital. Coraz mniejszy popyt na druk tradycyjny może być wskazówką aby pracownicy DTP pomyśleli nad karierą grafika komputerowego?
 2. Parkingowy
  Jesteśmy świadkami rewolucji pod względem automatyzacji, z tego względu obserwujemy coraz mniejszy popyt na pracowników, których czynności mogą zostać zastąpione automatami. Do takich zawodów zalicza się parkingowy – przewidywany spadek wakatów o 36% do 2028 roku.
 3. Kucharze w restauracjach fast food
  Lubimy jeść! Zazwyczaj dobrze. Czasami zdarzy się jednak, że jesteśmy głodni i spóźnieni. W takiej sytuacji sięgamy po fast food. Przykra wiadomość dla osób pracujących w restauracjach typu fast food – przewidywany jest spadek wakatów o 8% do 2028 roku. Powód? Jeśli każda wersja ma wyglądać jak poprzednia, kto zrobi to lepiej niż maszyna?
 4. Telemarketerzy
  Bardzo rzadko zawieramy poważne umowy przez telefon, nie znając naszego rozmówcy. Stałe regułki reklamowe bądź sprzedażowe, często niemalże recytowane mają słabą moc. Niska konwersja i możliwość automatyzacji takich rozmów to tylko dwa z wielu powodów, dla których przewidywany spadek tej profesji to aż 17% do 2028 roku.
 5. Archiwista
  Poza automatyzacją, jesteśmy również świadkami – cyfryzacji. Zanikają dzienniki papierowe w szkołach, akta, zanikają również archiwa. Z tego powodu szacuje się spadek ilości miejsc pracy w zawodzie archiwisty o 14% do 2028 roku.
 6. Listonosz
  Komunikacja nigdy wcześniej nie była taka łatwa. Dostęp do telefonów, internetu daje nam możliwość kontaktu z każdą osobą, o każdej porze i w każdym miejscu na Ziemi. Z tego powodu pomimo swojego uroku wysyłanie listów tradycyjnych staje się coraz rzadziej spotykane. W konsekwencji przewidywany jest spadek wakatów listonoszy o 20% na przestrzeni 9 lat.
 7. Sekretarki w kancelariach prawniczych
  Coraz bardziej samodzielni prawnicy, mniej akt ze względu na cyfryzację, mniej wydatków związanych z zatrudnieniem pracownika. Szacuje się 30%towy spadek wakatów na to stanowisko do 2028 roku.
 8. Zegarmistrz
  Czyżby zegarki w telefonach wyparły potrzebę posiadania tradycyjnego zegarka? A może produkuje się dziś niezawodne zegarki? Tak czy inaczej prowadzi to do przewidywanego spadku miejsc pracy dla osób trudniących się tym zawodzie o 30% do 2028 roku.
 9. Krawiec
  Błyskawicznie zmieniająca się moda, łatwy dostęp do tekstyliów, niska cena ubrań serwowanych przez sieciówki sprawiają, że nie opłaca się ich szyć. Przewiduje się spadek ilości krawców i krawcowych o 9% do 2028 roku.
 10. Florysta
  Czyżby kobiety przestawały lubić kwiaty? Trudno powiedzieć ale w przeciągu 9 najbliższych lat szacuje się, że aż 14% florystów straci pracę.