Nowy Rok niesie ze sobą bardzo często nowe postanowienia. Także w pracy. Jeśli lubisz plotkować, masz problem z punktualnością lub często odkładasz zadania na później to nasze rady są zdecydowanie dla Ciebie. Zobacz 5 nawyków, z którymi powinieneś walczyć:

Plotkowanie

Praca to miejsce, w którym spędzamy dużo czasu, skutkiem czego tworzymy relacje ze współpracownikami. Te zaś mogą być zarówno dobre, jak i złe. Naturalnie nie każdego lubimy jednakowo, nie z każdą opinią się zgadzamy, jednakże nie jest to powód by kogoś wyśmiewać czy obmawiać za jego plecami. Plotkowanie i rozsiewanie niepochlebnych informacji to okropny nawyk, którego eliminacja może pomóc w kreowaniu nowych i umacnianiu aktualnych relacji.

Jeśli mamy zastrzeżenia co do czyjegoś zachowania, powiedzmy to wprost. Jest to postawa zdecydowanie bardziej dojrzała, profesjonalna i odbierana ze zdecydowanie większym szacunkiem.

Spóźnialstwo

Komu nigdy nie zdarzyło się spóźnić? Zdecydowanie gorzej kończy się zbudowanie takiego nawyku. Wyrozumiałość i pobłażliwość naszych przełożonych oraz współpracowników ma swoje granice. Dlatego nie bądźmy zdziwieni, jeśli któregoś razu nasze pojawienie się w biurze 15 minut po godzinie 8:00 spotka się ze stanowczą reakcją szefa i nieprzychylnym komentarzem naszych kolegów. Pojawianie się w pracy o czasie świadczy zarówno o naszym zaangażowaniu w pracę i szacunku do naszych kolegów. Zachęcamy spoźnialskich do samorefleksji oraz do ustawiania budzików odpowiednio wcześniej.

Przesadnie emocjonalne reakcje

Trudnych sytuacji i emocji w pracy nie brakuje. Goniące deadline’y, nadmiar obowiązków, a w skutek czego napięta atmosfera z przełożonym i kolegami – zdarza się, znamy to wszyscy. Należy jednak pamiętać, że jesteśmy w pracy, a miejsce pracy to nie miejsce na wybuchy emocji. Zachowajmy profesjonalizm.

W kryzysowych sytuacjach, ważne jest żeby odwrócić naszą uwagę, w przeciwnym wypadku może dojść do wybuchu, a tego nie chcemy. Zróbmy sobie przerwę. Możemy na chwile wyjść z biura, porozmawiać z kimś pogodnym, napić się herbaty czy chwile się przespacerować. Pozwoli to ukoić nasze nerwy i nabrać bezcennego dystansu do sytuacji, a nawet zastanowić się co wzbudziło nasz gniew i dzięki temu lepiej sobie z nim poradzić.

Wyciąganie pochopnych wniosków

Błąd, który popełnia nie tylko wielu pracodawców, ale również pracowników. Pochopne wyciąganie daleko idących wniosków może być dla kogoś bardzo krzywdzące.

Przykładowo – z biegiem czasu obserwujemy, że członek zespołu, który nigdy nie miał problemów radzi sobie coraz gorzej. Coraz częściej spóźnia się do pracy, nie może zdążyć z terminami swoimi projektów. Łatwo wtedy pochopnie dojść do błędnego wniosku, że przestało mu zależeć, lekceważy wysiłki reszty zespołu, a sam od siebie daje coraz mniej.

Nie zdajemy sobie sprawy, że nasz kolega może zmagać się z poważnym problemem rodzinnym czy zdrowotnym. Zamiast pochopnie oceniać zapytajmy czy wszystko w porządku, być może potrzebuje pomocy, bądź wsparcia. Konstruktywny feedback i komunikacja to ważne narzędzia w poprawianiu zarówno efektywności w naszym miejscu pracy, jak i relacji w nim budowanych.

Prokrascynacja

Prokrascynacja, to inaczej notoryczne odkładanie wszystkiego na później. Brzmi znajomo? Niech podniesie rękę ten kto nigdy nie przełożył czegoś na później. Często przekładanie rzeczy poprzednio zaplanowanych na dany dzień, nie jest niczym złym, wręcz koniecznym w przypadku pojawienia się zadania bardziej pilnego. Problematyczne staje się wtedy, kiedy odkładamy wszystko na bliżej nie określony czas przyszły. W skutek czego nie wyrabiamy się z ważnymi projektami, narażając nie tylko firmę na szkody, ale i siebie na niepotrzebny stres, ponieważ w końcu przychodzi taki moment, że mamy do zrobienia bardzo dużo, a czasu mamy bardzo mało.

Jak pomóc sobie w walce z prokrascynacją?

Dzielenie dużego projektu na kilka mniejszych zadań. Taki zabieg zamienia niekończące się zagmatwane zadanie na serie mniejszych, dużo bardziej zrozumiałych I przystępnych zadań. Pozwala nam to zmienić myślenie z ‘mam jeszcze tyle do zrobienia’ na ‘zrobiłem już to’ i z biegiem pracy budować motywację, że zostaje już coraz mniej. Ponadto, polecamy odstawienie wszystkich popularnych rozpraszaczy, jak telefon czy scrollowanie fecebook’a.