Przeżyliśmy trzy rewolucje przemysłowe, czwarta trwa w najlepsze, a wielkimi krokami zbliża się kolejna. Wokół jakich obszarów będzie skupiona, z czym się wiąże, jakie zmiany wprowadzi na rynek pracy oraz jak wpłynie na życie ludzi?

Według Forbes’a piąta rewolucja przemysłowa skupi się głównie na 8 trendach. Są to: sztuczna inteligencja, robotyka, technologia, starzejące się społeczeństwo, globalizacja, szkolnictwo wyższe, polityka oraz środowisko naturalne.

Kolejna ewolucja technologii, podobnie jak poprzednie przewiduje wiele zmian, obietnic ale również nieuniknionych konsekwencji. Dynamiczny rozwój robotyki i sztucznej inteligencji wiąże się mocno z jeszcze większą automatyzacją, a co za tym idzie likwidacją milionów miejsc pracy. Już teraz algorytmy sztucznej inteligencji (AI) wypierają typowych pracowników umysłowych (white collar) takich jak jak kasjerzy bankowi, administracyjni pracownicy w szpitalach, sekretarki itp. To dopiero początek. Niestety jeśli dane stanowisko może zostać zastąpione przez AI – to zostanie zastąpione.

Służba zdrowia również przejdzie zmiany z powodu piątej rewolucji. Zaawansowane roboty przejmą część operacji chirurgicznych. Wiekowi lekarze zostaną zastąpieni robotami, prześwietlenia sterowane sztuczną inteligencją będą w stanie dostrzec więcej w ludzkim ciele niż ludzkie oko.

Pracownicy fizyczni oraz umysłowi niskiego szczebla (blue collar) ucierpią prawdopodobnie najbardziej. Projekt zautomatyzowanego sklepu wprowadzany na rynek przez Amazon, w którym klienci sami będą skanować swoje produkty z poziomu telefonu, wyeliminuje potrzebę zatrudniania kasjerów. Kierowcy ciężarówek, taksówkarze stracą prace przez autopilota. Już dziś można zaobserwować świetne rezultaty Tesli na tym polu.

Poza przykrymi wieściami dla milionów pracowników, piąta rewolucja przemysłowa niesie ze sobą również wyzwania, z którymi będą zmuszeni zmierzyć się pracodawcy. Rynek pracy stale się poszerza, atrakcyjnych ofert pojawia się coraz więcej i aby utrzymać się na szczycie pracodawcy zmuszeni są myśleć o tym jak zatrzymać pracownika w swojej firmie. Jednym z takich trendów jest bardzo wygodna z perspektywy pracownika praca zdalna, której wzrost o 115% można było zaobserwować w przeciągu ostatniej dekady.

Aby zmaksymalizować zyski, firmy będą przenosić swoje siedziby. Po co przepłacać za pracowników, których jeszcze nie można zautomatyzować. Przenosząc siedzibę z Los Angeles do znacznie tańszego Pakistanu firmy oszczędzą na sile roboczej.

Z kolejną rewolucją wiąże się nie tylko likwidacja wakatów ale także powstawanie nowych miejsc pracy. Starzejące się społeczeństwo oraz poprawa jakości usług medycznych sprawia, że ludzie trudniący się opieką osób starszych będą bardziej pożądani na rynku pracy.

Dynamiczny rozwój technologiczny niesie ze sobą fatalne skutki ekologiczne dla Ziemi, z tego powodu wzrośnie popyt na inżynierów i naukowców, aby radzić sobie z wytwarzanymi odpadami.

Globalizacja dotknie również uczelnie wyższe, wykłady będą prowadzone online dla tysięcy studentów, a na pytania będą odpowiadać przez aplikacje mobilne. Uczelnie zatrzymają tylko najlepszych profesorów, którzy skupią się jedynie na przekazywaniu wiedzy, a same prace będą sprawdzane przez sztuczną inteligencję.

Które założenia zostaną spełnione, kiedy piąta rewolucja przemysłowa nastąpi? Czy przyniesie więcej dobrego czy złego dla przeciętnego obywatela? Na te pytania nie ma jeszcze precyzyjnych odpowiedzi. Pewne jest jednak to, że zmiany nastąpią i aby się utrzymać na rynku pracy chcąc, nie chcąc trzeba się będzie do nich dostosować.