Dostać wymarzoną pracę nie jest łatwo. Pomimo, że powszechnie mówi się o rynku pracownika, nie jest proste wyróżnić się na tle pozostałych kandydatów podczas rozmowy kwalifikacyjnej, dotyczącej pracy marzeń. Jednak jest kilka prostych sposobów, żeby być bardziej oryginalnym niż pozostali kandydaci.

1. Nietypowe CV

Curriculum Vitae jest wizytówką, która jako pierwsza dostarcza potencjalnemu pracodawcy informacji na Twój temat. Jak zatem się wyróżnić z tłumu kandydatów? Po pierwsze: zadbaj o profesjonalną i atrakcyjną szatę graficzną swojego życiorysu.
Jeśli naprawdę Ci zależy na pracy w danej firmie – idź krok dalej. Przyjdź na wydarzenie, gdzie będą obecni pracownicy danego przedsiębiorstwa i porozmawiaj z nimi osobiście. Masz szansę pokazać się od jak najlepszej strony, która może zaciekawić potencjalnego pracodawcę.

2. Wyjątkowy ubiór

Każdy z nas dobrze zna zasady i reguły podstawowego dress code’u. Granatowe garnitury czy błękitne koszule to niemal podstawowy zestaw startowy każdego kandydata. Jak można zatem zmienić ten sztywny schemat? Dodatki! Załóż kolorowe skarpetki albo wzorzystą poszetkę. Dla pań idealne będą apaszki lub dla bardziej odważnych – różnokolorowe koszule. Ozdobna aktówka będzie również dobrym złamaniem nudnej kreacji. Pamiętaj jednak, że strój musi być adekwatny do stanowiska, na które aplikujesz.

3. Zainteresowanie zainteresowaniami

Czasami dobrym wyróżnikiem możesz być po prostu Ty. Większość z nas posiada takie zainteresowania, które na pewno zwrócą uwagę rekrutera. Jakie będą te wyjątkowe zainteresowania? Każde! Warunkiem jest zaciekawienie nimi drugiej osoby. Twoje hobby to coś, w czym jesteś mistrzem. Masz zatem pole do popisu. Spróbuj opowiedzieć o swojej pasji, przekonując rekrutera o swoim zaangażowaniu. Przedstawi to Twoją osobę w świetle kandydata z ambicjami.

4. Konkretne umiejętności szansą na sukces

Zapewne już każdy aplikant jest kreatywny i komunikatywny, a praca w stresie to jego chleb powszedni. Pracodawcy mają wrażenie, że kandydaci uczą się odpowiedzi na pytanie o umiejętności na pamięć. Chcesz przedstawić się jako wyjątkowa, a przede wszystkim wiarygodna osoba? Wyjdź poza schemat. O wiele większym atutem będą umiejętności, które pomogą Ci wykonywać obowiązki, ale z drugiej strony będą wyróżniały cię z tłumu tych kreatywnych i komunikatywnych. Pracodawcy zawsze doceniają umiejętności sprzedażowe. Ta zdolność przydaje się wszędzie. Chociażby podczas rozmowy z przełożonym. Pamiętaj, że każda umiejętność może zadziałać na twoją korzyść. Wystarczy tylko umieć ją dobre sprzedać.

Pamiętaj, że do odważnych świat należy. Bywały historie, w których ludzie z racji determinacji zdobycia konkretnego stanowiska drukowali CV na koszulkach bądź na etykietach butelek z wodą, które potem wręczali podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Każda forma wyróżnienia jest dobra pod warunkiem, że będzie adekwatna do branży i stanowiska, o które zabiegamy. Grunt to być świadomym swoich działań i ich skutków.