Początek roku to zawsze dobry moment na nowe otwarcie. To również czas, w którym podsumowujemy poprzedni rok oraz planujemy działania na kolejny, wprowadzając usprawnienia, nowe strategie i pomysły. Niezależnie czy nasze plany dotyczą kwestii prywatnych czy też zawodowych warto jest zapoznać się z badaniami i przewidywaniami specjalistów, które pomogą nam obrać odpowiedni kierunek do sukcesu w nowym roku. W Grupie NDG postanowiliśmy przygotować dla was kilka podstawowych informacji, o tym jak będzie wyglądał rynek pracy w 2024, a z pomocą przyszedł nam coroczny raport płacowy przygotowany przez HAYS POLAND.

Plany, plany, plany

W roku 2024 nie zapowiada się, aby rynek pracy szykował się na wielkie zmiany.  Podobnie jak w zeszłym roku aż 90% firm (odnotowany wzrost o 3% rok do roku) planuje rekrutować nowych pracowników do swoich organizacji. 47% z nich uważa również, że skala rekrutacji jeszcze wzrośnie w porównaniu do 2023. Wzmożone rekrutacje będą jednak zdecydowanie częściej efektem potrzeby załatania luki po poprzednim pracowniku (3% wzrost względem roku 2023) niż rozwojem działalności (spadek o 8% rok do roku).

Specjalistów dalej brak

Powyższe dane mogą budzić optymizm wśród osób, które planują w tym roku zmienić pracę, jednak jest też mały haczyk – pracodawcy będą w dalszym ciągu poszukiwać głównie specjalistów i menadżerów. Wysoką pozycję w zestawieni najbardziej poszukiwanych specjalizacji (2 miejsce) zajmują specjaliści w sprzedaży, ustępując jedynie specjalistom z branży IT. Znalezienie takich specjalistów nie będzie jednak łatwe (obserwujemy utrzymanie się tego problemu), z czego zdają sobie sprawę pracodawcy. 59% firm spodziewa się trudności w pozyskaniu nowych pracowników.

Wspomniane trudności wynikają głownie z tego, że zaledwie 25% specjalistów deklaruje chęć zmiany pracy w 2024r., zaś 40% wyraża otwartość na propozycje, co wiąże się jednak z tym, że taki pracownik będzie musiał zostać skuszony odpowiednio dobrymi warunkami zatrudnienia. Tutaj dodatkowo dotykami kolejnego aspektu, który w znacznej mierze komplikuje sytuację pracodawców poszukujących nowych pracowników – nierealistyczne oczekiwania finansowe kandydatów oraz coraz większą konkurencję w walce o pracowników.

Co na to pracodawcy?

Jak zatem starają się nawigować na tak wzburzony morzu pracodawcy? Przede wszystkim stawiają na wzmocnienie swojej marki, inwestycje w programy szkolenie i rozwojowe oraz częstsza i bliższa współpraca z agencjami rekrutacyjnymi takimi jak Grupa NDG. Pracodawcy, zdając sobie sprawę z trudności rekrutacyjnych, skupiają się również na  podnoszeniu atrakcyjności oferty dla obecnych pracowników m.in. przez możliwość awansu i rozwoju. Nie bez znaczenia pozostają również benefity dla obecnych i przyszłych pracowników – najczęściej oczekiwane to rozszerzona opieka zdrowotna (47% spośród respondentów), służbowy samochód (34%), elastyczny czas pracy (33%) oraz dodatkowe dni urlopowe (23%).

Perspektywy finansowe pracowników na rok 2024

Wszelkie oczekiwania pracowników bledną jednak w obliczy tych najważniejszych – finansowych. Żadne benefity nie zastąpią odpowiedniego wynagrodzenia, dlatego 81% firm ujęło w swoich planach na rok 2024 podwyżki dla pracowników. Warto jednak zaznaczyć, że duże podwyżki raczej są już za nami. Wydaje się, że szczyt inflacje jest już za nami, a sytuacje geopolityczna i ekonomiczna wydaje się stabilizować. W efekcie tego tylko 19% firm informuje, że podwyżki przekroczą 10% – w zeszłym roku było to 34%.

Perspektywy dla branży farmaceutycznej i sprzętu medycznego

Na koniec dotkniemy jeszcze temu najbliższego naszemu sercu, czyli branży medyczno-farmaceutycznej. Tutaj perspektywy wydają się bardzie optymistyczne dla pracowników niż dla pracodawców. 91% firm planuje rekrutować w 2024, jednak 48% spodziewa się problemów podobnych do zaobserwowanych przez przedsiębiorców z innych branż. Z drugiej strony tylko 15% specjalistów z branży farmaceutycznej będzie chciało zmienić pracę w tum roku, zaś 68% z nich oczekuje, że  otrzyma w tym roku podwyżkę, co zapowiada pracodawcom z tej branży kolejny rok pełen wyzwań.