W dzisiejszych czasach internet jest wszechobecny w naszym życiu. Okazuje się, że może przydać się również do odbycia rozmowy kwalifikacyjnej.

Wraz z postępem technologii zmieniają się też niektóre zwyczaje. Kiedyś rozmowę o pracę odbywało się w konkretnym miejscu ustalonym przez pracodawcę. Co prawda ten fakt nie uległ zmianie jednak coś się zmieniło. Dzisiaj rozmowę o pracę można odbywać z każdego miejsca na świecie!

O czym warto pamiętać używając komunikatora?

Przykładem takiego komunikatora internetowego może być Skype, dzięki któremu mamy możliwość odbywania darmowych rozmów głosowych oraz obserwację mówcy poprzez kamerę internetową. Teraz korzystają z niego już nie tylko znajomi do towarzyskich rozmów ale coraz częściej sięgają po niego rekruterzy w celu przeprowadzenia rozmowy rekrutacyjnej.

Aby pomyślnie przejść rozmowę kwalifikacyjną online powinniśmy pamiętać o kilku krokach:

1) Po pierwsze powinniśmy mieć pewność, że jakość naszego połączenia jest po-prawna a rozmowa będzie przebiegać płynnie i bez komplikacji.

2) Następnie musimy pamiętać, aby zadbać o porządek w miejscu, w którym rozmawiać będziemy z pracodawcą. Zadbajmy o to by przestrzeń wokół nas była jak najbardziej neutralna.

3) Po trzecie odpowiednie oświetlenie. Światło musi być dopasowane do pory dnia oraz pogody.

4) Kolejnym ważnym krokiem jest zadbanie o odpowiedni ubiór. Pod tym względem rozmowa online niczym nie różni się od tradycyjnej rozmowy kwalifikacyjnej. Musimy zwrócić uwagę na nasz wygląd oraz prezencję, aby zrobić jak najlepsze pierwsze wrażenie.

5) Przygotowanie niezbędnych dokumentów i notatek. to również niezbędny krok. Ważne jest żeby korzystać z nich dyskretnie, nie czytać cały czas z kartki, ponieważ może to świadczyć o naszym nieprzygotowaniu lub dużym stresie. Zachowujmy się profesjonalnie.

6) Zachowanie kultury osobistej – podczas rozmowy powinniśmy zachowywać się kulturalnie i z szacunkiem. Pamiętajmy również o utrzymywaniu kontaktu wzrokowego.

Niezależnie od tego z jakiego komunikatora korzystamy podczas rozmowy kwalifikacyjnej, powinniśmy niezaprzeczalnie stosować się do wyżej wymienionych zasad. Z racji na ich uniwersalizm, są kluczem do sukcesu podczas każdej rozmowy z potencjalnym praco-dawcą.