Multitasking – obco brzmiące słowo, które oznacza po prostu umiejętność wykonywania kilku czynności w jednym czasie, przy równoczesnym utrzymaniu ich rezultatów na odpowiednio wysokim poziomie. W idealnej wersji takie działania mają przynosić efekty nie mniejsze niż kiedy osoba pracuje nad każdym z zadań po kolei, skupiając się tylko na jednym na raz.

Umiejętność ta zawsze powinna być oceniania bardzo indywidualnie, ponieważ każda osoba jest inna, i tak jak w przypadku jednej może się okazać zupełnie nieskuteczna i mało produktywna, tak w przypadku drugiej osoby będzie to idealny styl pracy, przynoszący najlepsze efekty.

Opozycyjnie do multitaskingu można przywołać tezę, że osoba dobra we wszystkim prawdopodobnie w żadnej z dziedzin nie będzie najlepsza. Skupiając się na wielu zadaniach równocześnie nie będzie w stanie wypracować doskonałego poziomu w żadnej pojedynczej umiejętności – która mogłaby się okazać przydatna dla pracodawcy.
Powinniśmy zastanowić się, czy umiejętność multitaskingu nie będzie też bardziej pożądana w jednych branżach, a mniej w innych. Żeby dobrze rozeznać się w temacie przytoczmy kilka plusów i minusów takiego stylu pracy.

Plusy:
– projekty realizowane równocześnie skończą się w podobnym czasie, co powoduje zamykanie wielu spraw równocześnie
– wykonanie wielu spraw na raz zwiększa poczucie motywacji i satysfakcji
– możliwość wykonania większej liczby projektów
– taki styl pracy wymaga od pracownika ciągłego podejmowania wyzwań i powoduje jego rozwój
– trudne zadanie można przerwać, zająć się innym a później wrócić do niego z nową energią
– osoba taka jest trudna do zastąpienia, bo nieformalnie lub formalnie zajmuje się kilkoma rzeczami na raz

Ale również minusy:
– rozproszenie uwagi na kilka kwestii może powodować problemy ze skupieniem się podczas pracy
– wykonywanie równocześnie kilku zadań pozwala zamknąć je równocześnie, ale czas pracy nad nimi wydłuża się
– istnieje ryzyku skupienia się na zadaniach mniej istotnych w danym czasie i zbagatelizowania zadań najważniejszych
– nie wszystkie sprawy da się załatwiać równocześnie, co powoduje wydłużenie rozwiązywania pewnych kwestii
– wdrożenie się podczas „przeskakiwania” z zadania na zadanie może niepotrzebnie zajmować czas i również wydłużać czas pracy nad danym projektem
– taki styl może powodować większy stres i nerwowość, ze względu na konieczność pamiętania o wielu sprawach równocześnie

Multitasking umiejętnie wykorzystywany i przede wszystkim dostosowany do możliwości i ograniczeń danej osoby może być owocny i skuteczny. Są bowiem osoby, które automatycznie potrafią zająć się kilkoma sprawami w tym samym czasie, a są i tacy, którzy potrzebują skupienia się w pełni na jednym zadania aby osiągnąć najlepszy efekt.

W kwestii pracy i wykorzystania multitaskingu ważne jest odpowiednie podejście. Są w każdej pracy sprawy i zadania, które można swobodnie łączyć, przeplatając ze sobą poszczególne projekty, i przez to nadając więcej życia swojemu rytmowi pracy. Możemy wtedy łączyć te komplementarne zadania nie obciążając procesów naszego mózgu. Jednak pojawiają się też projekty i zadania, które powinny być wykonane od początku do końca i wymagają naszej całej uwagi i pełnego skupienia – te rzeczy lepiej wykonać poświęcając im szczególną troskę, bo tylko tak będą wykonane najefektywniej.
Przede wszystkim chodzi o rozsądek w planowaniu swojej pracy i dostosowaniu jej stylu do naszych indywidualnych cech i barier.