W Grupie NDG współpracujemy z firmami z całego kraju rekrutując pracowników z niemal każdego zakątka Polski. Na sprawne i skuteczne przeprowadzanie rekrutacji w takiej sytuacji pozwala nam technologia. Rozmowy rekrutacyjne w formie online zdecydowanie ułatwiają nam codzienne działanie, jednak nie tylko my czerpiemy korzyści z takiego rozwiązania. Kandydaci, z którymi rozmawiamy nie tracą czasu na dojazdy do siedziby firmy, do której aplikują, nie ponoszą również kosztów takiej podróży, mają komfort rozmowy w znanym sobie i przyjaznym miejscy, co redukuje generowany podczas spotkania stres. Mimo to, rekrutacje online wciąż wymagają od nas profesjonalnego podejścia do spotkania i jest wiele aspektów, o których musimy pamiętać. Postaramy się, pomóc Wam w tej kwestii, tak abyście uniknęli podstawowych błędów i mogli zaprezentować nam oraz naszym klientom najlepszą wersję siebie.

Po pierwsze sprzęt

Aby dobrze przygotować się do spotkania online, należy przede wszystkim zadbać o sprzęt, na którym będziemy działać. Przed rozmową warto sprawdzić czy nasz komputer/laptop lub smartfon działa bez problemów, ma zainstalowaną odpowiednią aplikację (Zoom/Teams/Google Meet itd.), która dodatkowo jest w aktualnej wersji. Warto również sprawdzić czy bez zarzuty działają kamera, mikrofon lub słuchawki a urządzenie, na którym pracujemy jest naładowane lub jeśli jest taka potrzeba czy mamy pod ręką ładowarkę. Wszystkie te elementy pozwolą nam skupić się na samym spotkaniu – każda rozmowa w sprawie pracy niesie ze sobą pewien ładunek emocjonalny, nie dokładajmy sobie dodatkowe stresu, gdy na 3 minuty przed spotkaniem zauważymy, że mamy jakiś problem z kamerą albo nasz telefon właśnie rozpoczął aktualizację aplikacji, co spowoduje jej wyłączenie w trakcie rozmowy.

Otoczenie też się liczy

Gdy przeprowadzimy już wszystkie niezbędne przygotowania związane ze sprzętem zadbajmy o nasze otoczenie. Dla własnego komfortu znajdźmy sobie miejsce, w  którym czujemy się pewnie i gdzie nic nie będzie nas rozpraszać. Pamiętajmy również o zapewnieniu odpowiedniego tła do spotkania. Wystarczy usiąść na tle jednokolorowej ściany lub regału z książkami – postaramy się, aby to co jest za nami nie przyciągało uwagi osoby, z którą rozmawiamy. Dobrym rozwiązaniem jest efekt rozmycia tła, który  pomoże nam zamaskować wszelkie niepożądane elementy znajdujące się za naszymi plecami.

Współpracujemy z przedstawicielami handlowymi, medycznymi i farmaceutycznymi od lat i zdajemy sobie sprawę z tego, że czasami kandydaci nie mogą połączyć się z nami z domu/biura i są zmuszeni do odbywania rozmowy z kabiny własnego samochodu, pomiędzy spotkaniami z lekarzami/klientami. Rozumiemy to i akceptujemy, jednak w przypadku, gdy na kolejnym etapie rozmów kandydat spotyka się z naszym klientem, połączenie się z samochodu może w pewnym stopniu wpłynąć na niższą ocenę kandydata, który nie wykazał odpowiedniego zaangażowania w proces rekrutacyjny. Warto postarać się o znalezienie innego bardziej profesjonalnego miejsca do odbycia rozmowy.

Nie szata zdobi człowieka?

Pozostaje nam jeszcze jeden niezwykle istotny element rozmowy kwalifikacyjny – nasz ubiór. Często gdy kandydat łączy się z domu z przedstawicielami firmy, do której aplikują zapomina o tym, że rozmowa online ma taką samą wagę jeśli chodzi o poziom formalności jak tradycyjne spotkanie w sprawie pracy. Pamiętajmy o tym, że musimy zadbać o odpowiedni formalny ubiór, który pokaże, że podchodzimy do rekrutacji na poważnie i z szacunkiem do drugiej osoby.

Stosując się do powyższych wytycznych, będziecie mieli spokojne sumienie i będziecie mogli z pewnością siebie i wiarą w sukces zaprezentować nam najlepszą wersję siebie, a takich chcemy was poznać, ponieważ podczas procesu rekrutacji wszyscy gramy do jednej bramki!