To, czy dostaniesz wymarzoną pracę, zależy od wielu czynników: zapotrzebowania firmy, jej możliwości finansowych, Twoich umiejętności i doświadczenia. Jest to również zależne od rekrutera i tego, jakie wywrzesz na nim wrażenie!

Wysyłaj tylko PEŁNĄ aplikację

Zdarza się, że firma ma jeden szablon na ogłoszenia o pracę i tylko modyfikuje je pod kolejne stanowiska. W ten sposób powstają kwiatki typu „Prześlij CV wraz z portfolio” podczas poszukiwania przedstawiciela handlowego…

Są to jednak pojedyncze przypadki, zazwyczaj wymagania wobec kandydata są dobierane celowo. Dlatego jeśli chcesz zaaplikować na dane stanowisko, załącz WSZYSTKIE dokumenty, które są wymienione w ogłoszeniu! Pracodawca może bowiem wymagać od kandydatów listu motywacyjnego, portfolio czy wykonania zadania próbnego.

Zwróć uwagę, czy w ogłoszeniu nie ma informacji o tytule, który powinieneś nadać mailowi z aplikacją. Niektórzy rekruterzy nawet nie otwierają źle zatytułowanych wiadomości! Nadawca w ten sposób udowadnia, że albo nie przeczytał w pełni ogłoszenia, albo zignorował jego część – co oznacza, że kandydat nie będzie przykładał się skrupulatnie do obowiązków w nowej pracy.

Zadbaj o to, żeby rekruter mógł się z Tobą skontaktować

Drobnostka – lecz może uniemożliwić rekruterowi skontaktowanie się z Tobą. O co chodzi? Oczywiście o Twoje dane w CV! Lepiej kilka razy sprawdzić, czy na pewno wpisało się właściwy numer telefonu i adres mailowy. Chyba nie pozwolisz, aby jedna cyferka lub literka zniszczyły Twoje starania o pracę?

Koniecznością (nakazaną także przez przepisy prawne) jest też dołączenie do CV klauzuli ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych. Bez tego rekruter tak naprawdę nie może legalnie się z Tobą skontaktować.

Pierwsza rozmowa, pierwsze wrażenie

Już w momencie wysyłania CV musisz pamiętać, że rekruter może odezwać się w każdej – nawet najmniej nieoczekiwanej – chwili. Przygotuj się na to! Miej cały czas kalendarz przy sobie, by móc zapisać datę spotkania.

Jeśli jednak jesteś w sytuacji, w której nie możesz rozmawiać, poproś o telefon o konkretnej godzinie. Jeśli jesteś na urlopie – odbierz i umów się na rozmowę telefoniczną w konkretnym terminie po powrocie. I wtedy już koniecznie odbierz!

Coraz częściej rekruterzy działają poprzez media społecznościowe, ale nie oznacza to luźnej formy konwersacji. Nawet jeżeli propozycję spotkania otrzymujesz na Facebooku czy Linkedinie, zachowaj w swoich wypowiedziach oficjalny ton. Staraj się pisać bezbłędnie i starannie, stosuj polskie znaki i unikaj emotikonek!

Nie bój się powiedzieć „nie”

A na koniec rada dotycząca traktowania rekruterów po ludzku. Jeżeli w międzyczasie dostałeś ciekawszą propozycję pracy, jeśli zmieniłeś zdanie lub po prostu się rozmyśliłeś… poinformuj osobę prowadzącą rekrutację, że nie dotrzesz na spotkanie. To przejaw profesjonalizmu, naprawdę ułatwiający pracę rekrutera.

***

Skoro już wiesz, jak nawiązać właściwą relację z rekruterem, przygotuj się do spotkania. Pamiętaj, żeby zastosować się do podstawowych zasad biznesowego savoir-vivre i… powodzenia!