Kogo określamy mianem Silversów?
Mianem „silversów” zwykło się nazywać osoby, które ukończyły 50. rok życia. To kolejne, obok millenialsów, baby boomersów i pokoleń X, Y, Z, pokolenie, które coraz częściej pojawia się w kontekście rynku pracy. Jego nazwa odnosi się do siwego koloru włosów, który – stereotypowo – mają osoby w tym wieku. Określenie to jest łagodniejszą wersją „seniora”, z którym dzisiaj zazwyczaj wiążą się skojarzenia emerytowanego dziadka, czy babci na bujanym fotelu. W przeciwieństwie do nich, „silversi” to osoby aktywne zawodowo.

Co ich odróżnia od Baby boomersów?

Baby boomers to pracownicy urodzeni między 1946 – 1964 rokiem. Osoby przypisane do tej generacji wychodzą z założenia, że aby osiągnąć sukces zawodowy należy ciężko pracować oraz być w swojej karierze zawodowej wytrwałym. Poprzez ciężką pracę rozumieją poświęcenie się pracy na rzecz rodziny, przyjaciół, czasu wolnego. Średnia pracy takiego pracownika waha się pomiędzy 10 – 13 godzin dziennie. Główne motywatory dla generacji „Baby Boomers” to strach przed utratą pracy oraz motywacja finansowa.

Silversi to pokolenie ludzi w wieku 50+, aktywni zawodowo. W przeciwieństwie do swoich rodziców zaczęli stawiać większy nacisk na rozwój pozazawodowy. Potrafią oni zrezygnować z pracy dla rodziny. To ich pokolenie musiało zmierzyć się z cyfrową i smartfonową rewolucją, którą w większości przypadków udało się przejść pozytywnie. Aktualnie osoby po 50 roku życia nie są już zacofanymi technologicznie osobami, często dorównują poziomowi pokolenia Y, Z. Niekoniecznie wiąże się to z ich uznaniem i wyjściem ze stereotypu „dziadka zawodowego”. Kolejnym aspektem przemawiającym na ich korzyść jest bardzo bogate doświadczenie i umiejętności komunikacyjne. Atutem, który również ma znaczenie jest ich dyspozycyjność i ogromna elastyczność. Dla nich autentyczny jest szacunek do pracy i do ludzi. Są skrupulatni, zaangażowani w zadania, a co najważniejsze wiążą się z firmą na lata i nie rzucają pracy z dnia na dzień. Potrafią też o pracy rozmawiać, przekazywać wiedzę, sygnalizować, co jest dla nich ważne, wielokrotnie wyłapując ukryte niuanse.

Co na to rynek pracy w Polsce?

To zależy. W przypadku pracowników fizycznych pracownik po 50 roku życia nie będzie pierwszym wyborem potencjalnego pracodawcy. Jednak w przypadku pracy biurowej oraz specjalistycznej (inżynier, projektant, zarządca itp.) silversi mogą liczyć się z dużym zainteresowaniem na rynku pracy. Przeważającą siłą nie będzie ta fizyczna, a doświadczenie.