Większą szansę na zatrudnienie ma osoba bardziej zmotywowana nawet jeśli ma mniejsze umiejętności niż konkurent. Oprócz naszego doświadczenia liczy się także zaangażowanie i podejście do rozmowy rekrutacyjnej.

Jakie są sposoby na pokazanie swojego zaangażowania?

Kontakt z rekruterem

Ocena kandydata rozpoczyna się już w momencie pierwszych wymienionych wzajemnie zdań. Może to być kontakt telefoniczny, mailowy bądź twarzą w twarz. Mimika, gestykulacja, utrzymywanie kontaktu wzrokowego – to wszystko świadczy o naszym nastawieniu do pracy. Należy zwrócić uwagę na sposób wyrażania się, formy grzecznościowe, unikanie błędów ortograficznych i językowych, a także o udzielaniu wyczerpujących i szybkich odpowiedzi.

Przygotowanie merytoryczne

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest zapoznanie się szczegółowo z informacjami umieszczonymi przez nas w CV. Ponadto, powinniśmy pomyśleć o nabyciu wiedzy na temat firmy do której aplikujemy! Wiedza ta pozwoli czuć nam się swobodnie nawet jeśli padną pytania dotyczące działań lub projektów firmy, w których nie mieliśmy jeszcze okazji uczestniczyć.

Ubiór

Trzeba pamiętać o odpowiednim doborze stroju, który dopasowany będzie do firmowego dress code’u. Odpowiedni i schludny wygląd dodaje nam  pewności siebie dzięki czemu jest duża szansa, że rozmowa przebiegnie po naszej myśli.

Reakcja na nieprzewidywalne pytania

Podczas rozmowy rekruter może zadać nam pytania, których się nie spodziewamy lub nie jesteśmy do nich przygotowani. Wówczas powinniśmy zachować spokój, pokazać i postarać się udzielić sensownej odpowiedzi. To będzie świadczyć o tym, że jesteśmy w stanie poradzić sobie w każdej, nawet niewygodnej dla nas sytuacji.

Uczestnictwo w rozmowie i zadaniach

Chętnie rozwiązywane zadania z uśmiechem na twarzy na pewno pomogą nam w uzyskaniu wymarzonej posady.  W sytuacji, kiedy rekruter poprosi nas o wykonanie zadania powinniśmy skupić się na nim i spróbować pokazać się od jak najlepszej strony.