Zarówno rozmowa kwalifikacyjna (a właściwie cały proces rekrutacyjny), jak i randka w ciemno to sytuacje wysoce stresowe. W obu przypadkach nie wiesz, czego się spodziewać. Jakie wnioski z randkowania można wykorzystać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Korki, awarie samochodów i zepsuty budzik

Wyobraź sobie, że czeka Cię randka życia. Wiesz, że osoba, z którą się umówiłeś, jest niezwykle atrakcyjna. Wszystko wskazuje na to, że znajomość ma szansę rozwinąć się w coś pięknego i trwałego… Ale niestety, jadąc na miejsce spotkania, złapałeś gumę.

Analogiczne uczucia wiążą się z umówioną rozmową kwalifikacyjną. Marzysz o stanowisku, na które kandydujesz. Chcesz pracować w tej firmie przez kolejne miesiące… kto wie, może zostaniesz tam na lata? Wszystko to może zostać skreślone przez zepsuty budzik.

Tak jak na pierwszą randkę, tak samo na spotkanie z potencjalnym pracodawcą nie można się spóźnić! Oczywiście zdarzają się nieprzewidziane okoliczności – jednak osoba, z którą jesteś umówiony, może już na Ciebie dłużej nie czekać…

Zadbaj o pierwsze wrażenie, czyli o właściwy wygląd

Kiedy umawiasz się do teatru, przychodzisz w garniturze. Jeśli randka ma odbyć się w parku lub kinie, wybierasz casualowy zestaw. A jeżeli spotykacie się na basenie, to masz na sobie kąpielówki. Niezależnie od miejsca, ubranie powinno być czyste i schludne, a włosy ułożone.

Na rozmowę kwalifikacyjną także dobieraj strój do okoliczności. Jeśli starasz się o pracę w banku, nie możesz pojawić się w dresie. I odwrotnie – chcąc pracować na siłowni, nie musisz ubierać białej koszuli i muchy.

Nie spłoń w ogniu pytań

Umówiłeś się z osobą, która bardzo Ci się spodobała, jednak na razie to tylko ocena powierzchowności. Czas poznać wnętrze! Zadajesz pytania, sam odpowiadasz na setki…

Skoro kandydujesz na to stanowisko, musiały Ci się spodobać warunki podane w ofercie. A skoro pracodawca lub rekruter zaprosili Cię na rozmowę, to muszą im odpowiadać Twoje kwalifikacje. Teraz – podobnie jak na randce – czas na wzajemne poznanie.

Będą padać liczne pytania, niektóre mogą być nieco niewygodne. Ale Ty także wykaż się inicjatywą i pytaj. W ten sposób pokażesz, że zależy Ci na danym stanowisku. Być może też dowiesz się czegoś… przez co wcale nie będziesz miał ochoty na drugą randkę – a w tym przypadku na pracę w tym miejscu.

Nie kłam, kochanie

Kiedy próbujemy wywrzeć na rozmówcy świetne wrażenie, zdarza nam się kłamać. I to niezależnie od sytuacji – czy to podczas pierwszej randki, czy też rozmowy kwalifikacyjnej. I tu, i tu kłamstwo może wyjść na wierzch szybciej niż myślisz. I w obu przypadkach może skończyć się tym… że kolejnego spotkania nie będzie.

Zarówno piękne kobiety oraz przystojni mężczyźni, jak i potencjalni pracodawcy oraz rekruterzy wolą szczerych kandydatów. Nie udawaj kogoś innego niż jesteś, nie przypisuj sobie zasług przyjaciół i współpracowników.

Zamiast tego przedstaw się z jak najlepszej strony zgodnie z prawdą – tylko w ten sposób świeża znajomość ma szansę przerodzić się w związek, a rozmowa kwalifikacyjna w stałe zatrudnienie!