Chcesz zostać przedstawicielem handlowym? A może zastanawiasz się, ile powinieneś zarabiać, pracując na takim stanowisku? Sprawdź, od jakich czynników zależy wysokość wypłaty handlowca!

Czym dokładnie zajmuje się przedstawiciel firmy?

Osoba zatrudniona w firmie jako przedstawiciel handlowy w głównej mierze zajmuje się… sprzedażą. Musi więc bardzo dobrze znać produkty lub usługi, które oferuje jego pracodawca. Jednak to nie jedyny obowiązek handlowca! Co jeszcze robi przedstawiciel w ramach swojej pracy?

  • Realizuje plany sprzedażowe – pracodawcy zazwyczaj określają dla handlowców plany sprzedażowe, czyli określają, jaki poziom powinna osiągać sprzedaż. Zadaniem przedstawiciela jest osiągnięcie danego limitu.
  • Budowa i dbanie o relacje z klientami – każdy przedstawiciel pracuje na określonym terenie. Może to być dane miasto, województwo, region czy nawet kraj. Handlowiec powinien budować relacje z potencjalnymi klientami i starać się je utrzymać w jak najlepszym stanie – co w efekcie ma wpływać oczywiście na sprzedaż.
  • Pozyskiwanie klientów – samo dbanie o relacje to za mało. Przedstawiciel musi także aktywnie poszukiwać nowych klientów! W tym celu powinien więc podejmować odpowiednie kroki w zakresie promocji produktów lub usług, np. brać udział w targach.
  • Raportowanie wyników swojej pracy – menadżerowie i właściciele firm lubią widzieć, że ich pracownicy są efektywni w działaniu. Dlatego też handlowiec przygotowuje raporty ze swojej pracy, analizuje dotychczasowe przedsięwzięcia, planuje kolejne.

Od czego zależne są zarobki przedstawicieli?

Każdy chciałby zarabiać jak najwięcej. W pracy przedstawiciela handlowego naprawdę dużym plusem jest to, że zarobki zależą w głównej mierze… od własnej pracy!

Pensja handlowca składa się z dwóch elementów:

  1. Prowizji – pracodawcy określają wysokość prowizji w zależności od osiąganych wyników sprzedażowych. Wyznacznikiem prowizji może być procent od całego obrotu (tak jest najczęściej), może być to jednak także ilość zawartych umów czy sprzedaż konkretnych produktów. Prowizje mogą być przydzielane indywidualnie lub całemu zespołowi.
  2. Podstawy wynagrodzenia. Sama podstawa to niekoniecznie najniższa krajowa (chociaż może tak być).

Podsumowując: zarobki handlowce są zależne m.in. od:

  • Firmy – inne zarobki oferują międzynarodowe koncerny, a inne małe przedsiębiorstwa.
  • Branży – najczęściej handlowców poszukują firmy kosmetyczne, medyczne, reklamowe.
  • Regionu – to charakter danego regionu (np. stopień bezrobocia) wpływa na sprzedaż, a więc i na prowizję handlowca.
  • Stażu pracy – bogate doświadczenie przedstawiciela w zawodzie może wpływać na jego postrzeganie przez pracodawcę (wyższa podstawa wynagrodzenia), ale też na prowizje (większe zdolności sprzedażowe).

Dodatkowo przedstawiciel handlowy otrzymuje do dyspozycji sprzęt niezbędny do pracy. W Grupie NDG wyposażamy pracowników w to, czego potrzebują, by jak najlepiej realizować stawiane przed nimi zadania: samochód służbowy, smartfon, komputer.

Chcesz zostać przedstawicielem? Oferty pracy i informacje na ten temat czekają na Ciebie w zakładce Kariera na naszej stronie!