Assessment Center jest popularną i bardzo skuteczną metodą rekrutacji – sami korzystamy z jej zmodyfikowanej wersji. Jak się okazuje, podczas sesji bardzo wielu kandydatów popełnia podobne błędy! Poznaj je, aby ich uniknąć.
Przygotowanie merytoryczne
Metoda Assessment Center charakteryzuje się tym, że nigdy nie wiadomo czego się spodziewać. Każda sesja AC jest zupełnie inna, pojawiają się różne zadania i ćwiczenia – adekwatne do stanowiska, na które prowadzony jest nabór.
Częstym błędem wobec niespodziewanego jest… brak przygotowania. Kandydat nie wiedząc na co się przygotowywać, nie robi tego w ogóle. Jeszcze gorszą wersją braku przygotowania jest postawa nadmiernie spontaniczna, czyli „pójście na żywioł”.
Rada: Przede wszystkim przygotuj się na wyzwania – odpocznij, wyśpij się, zjedz odpowiednio wcześnie posiłek. Zaplanuj dojazd na miejsce AC, żeby się nie spóźnić i się nie spieszyć. Dowiedz się jak najwięcej o firmie, w której starasz się o posadę. To może się przydać! Wbrew pozorom bardzo wiele zadań podczas AC jest bezpośrednio związane z przedsiębiorstwem oraz z jego wartościami.
Warto również – zwłaszcza jeśli to Twoje pierwsze Assessment Center – dowiedzieć się więcej o samej tej metodzie rekrutacji i przygotować się na rodzaje zadań (testy, prezentacje, scenki sytuacyjne).
Pamiętaj też, żeby nie przesadzić w drugą stronę! Wyuczone i schematyczne zachowania na pewno wzbudzą podejrzliwość rekruterów.
„Chcę być kandydatem idealnym!”
Często kandydaci, którzy mieli już styczność z AC, w specyficzny sposób przygotowują się na kolejne tego typu spotkania – opracowując profil idealnego kandydata. Wiedzą, jakiego rodzaju zadania mogą pojawić się podczas sesji, więc zastanawiają się, jak najlepiej je wyeksponować konkretne cechy i zachowania.
Wszystko to jest bardzo dobrym pomysłem – o ile cechy idealnego kandydata pokrywają się z Twoimi. Zdarza się jednak, że kandydat, który jest na co dzień raczej wyciszony, udaje ekspresyjnego przywódcę.
Rada: Sesje AC prowadzą doświadczeni rekruterzy, nierzadko posiadają też wiedzę psychologiczną. Twoje kłamstwa mogą być bardziej widoczne niż myślisz! Co więcej, podczas wielogodzinnej sesji (czasem AC trwa nawet kilka dni) bardzo łatwo jest stracić skupienie i zgubić się w labiryncie nieprawdy, a przez to wysyłać sprzeczne sygnały.
Dlatego nasza porada brzmi: nie udawaj kogoś, kim nie jesteś. W każdym pytaniu, zadaniu i ćwiczeniu pokazuj siebie, nie myśląc o wyniku rekrutacji. Przewrotnie może zadziałać to na Twoją korzyść, bo będziesz się mniej stresować.
Zachowanie wobec innych uczestników Assessment Center
Assessment Center jest bardzo złożoną metodą rekrutacji, każda sesja to różnorodne zadania – w tym także grupowe. Rekruterzy w ten sposób badają zachowania kandydatów w różnych sytuacjach, sprawdzają, czy posiadają oni pożądane przez pracodawcę cechy, czy potrafią pracować w zespole. Bardzo często ćwiczenia przybierają formę scenek czy odgrywania ról.
Rada: Staraj się zawsze zachowywać spokój i z kulturą odnosić się do osób rywalizujących z Tobą o stanowisko. Ważny jest umiar – zarówno zagłuszanie innych, jak i całkowite wycofanie się z wypowiedzi jest niewskazane.
Podczas AC trzeba kontrolować swoje zachowania wobec innych kandydatów nawet podczas przerw w ćwiczeniach oraz podczas zadań indywidualnych. Rekruterzy często obserwują potencjalnych pracowników cały czas!