Pracodawcy coraz częściej starają się wyróżnić na rynku, tworząc coraz to atrakcyjniejsze oferty i dając pracownikom więcej niż konkurencja. W dzisiejszych czasach trudno być oryginalnym oferując telefon, laptop czy pakiet medyczny. Największe firmy wykorzystują ideę work-life balance aby zaistnieć i zbudować pozytywny wizerunek swojej firmy.
Jak wykorzystują tą filozofię firmy?
Work-life balance to nic innego jak umiejętność zachowania równowagi między pracą zawodową a życiem prywatnym. Przede wszystkim stawiają na rozwiązania dotyczące elastycznego czasu i miejsca pracy. Część z nich daje pracownikom możliwość pracy zdalnej w ramach określonej z góry liczby dni w tygodniu lub miesiącu, inne dopuszczają taką sposobność tylko w sytuacjach losowych. Takie przywileje pozwalają pracownikom czerpać satysfakcję zarówno z życia jak i być bardziej efektywnymi w pracy.
Czy w obecnych czasach, kiedy większość z nas pracuje po godzinach, takie pojęcie ma w ogóle sens?
Jak można zauważyć na przykładzie zagranicznych korporacji, zaletami wprowadzenia idei work-life balance do struktury przedsiębiorstwa jest nie tylko pozytywne wyróżnienie się na rynku. Za tym idzie również zwiększenie efektywności i zaangażowania pracowników oraz wzrost ich zadowolenia i poczucia bezpieczeństwa w pracy. Obecne pokolenie ceni sobie bowiem czas wolny i realizację swoich pasji w oparciu o komfortowe warunki zatrudnienia.
Praca na urlopie?
Umiejętność rozdzielenia pracy od życia rodzinnego to także bolączka pracodawców. Poświęcając energię na budowanie kultury firmy i definiowanie jej wartości, sami nieświadomie ją rujnują. Jak? Nie zapominając o pracy podczas urlopu. Czasem samo sprawdzenie maila, czy odpisanie na wiadomości sygnalizuje, że urlop nie jest prawdziwym czasem wolnym. Maile wysyłane w pośpiechu, bez zorientowania się w obecnej sytuacji w firmie nie zawsze są zamierzonym komunikatem. Sugerują, że pracodawca nie ufa swoim ludziom i stara się ich kontrolować.
Przykład powinien iść z góry?
Szef jest także głównym czynnikiem wpływającym na czas pracownika – w stopniu często większym niż jego własna rodzina. Konsekwencja pozostawania w kontakcie z firmą podczas urlopu, jest wyznacznikiem poparcia dla wakacyjnego wypoczynku pracowników. W firmie, w której szef nie potrafi i nie chce wypoczywać, nie chcą pracować inni. Brak poszanowania dla dni wolnych niesie ze sobą brak oddania i zaangażowania pracowników. A to skutkuje poszukiwaniem nowego, lepszego miejsca pracy.
Zrozumienie potęgi i wartości korzystania z przysługującego odpoczynku i stworzenie takiej atmosfery, gdzie pracownicy czują, że mogą w tym czasie zostawić swoje obowiązki, ostatecznie przyczyni się do ich większej motywacji, poczucia docenienia, stabilizacji i oddania – a wszystko to będzie miało trwały, pozytywny wpływ na firmę.