Bycie nie do końca zadowolonym ze swojej pracy nie jest zjawiskiem niespotykanym. Zdarza się, że na swojej drodze kariery dokonujemy nieodpowiednich wyborów i spotykamy się z problemem tzw. wypalenia zawodowego.

Wypalenie zawodowe – wszyscy o nim słyszeli, ale czy mają świadomość czym tak naprawdę jest? Tematem zainteresowała się nawet Światowa Organizacja Zdrowia, a samo zjawisko wypalenia zawodowego określiła jako niekorzystne zjawisko zawodowe. Nie jest jednakże klasyfikowane jako stan medyczny, przynajmniej na czas oświadczenia wydanego przez WHO 28 maja 2019 roku.

Wypalenie występuje na skutek przewlekłego stresu w miejscu pracy, z którym pracownik nie jest sobie w stanie poradzić.

Jak się objawia?

 • uczuciem wyczerpania, ograniczonych zapasów energii,
 • zdystansowaniem się od swojej pracy, poczuciem cynizmu czy nawet negatywizmu w odniesieniu do swojej pracy,
 • zmniejszeniem efektów swojej pracy

W Polsce tematem wypalenia zawodowego zajęła się Fundacja Slowlajf, która w 2014 roku przeprowadziła badania na ten temat. Wyniki badań pokazały, że problem ten dotyka 50% pracowników oraz ponad 70% firm. Jak widać wyniki nie napawają optymizmem.

Prezentujemy kilka praktycznych porad jak radzić sobie z problemem wypalenia zawodowego z perspektywy pracownika i pracodawcy.

Jak pracownik może sobie poradzić?

 1. Urlop – wypalenie jest ściśle związane z przemęczeniem, kilka dni urlopu pozwoli nam odpocząć I zredukować stres.
 2. Sport – w zdrowym ciele zdrowy duch, nie jest to tylko ładne hasło, z łatwością można znaleźć artykuły naukowe na temat pozytywnego wpływu aktywności fizycznej na samopoczucie ćwiczącego.
 3. Zmień pracę – chociaż to ostateczność, to ostateczność czasami jest jedyną skuteczną opcją. Jeśli ktoś w pracy nie jest w stanie się odnaleźć a przy tym czuje, że po prostu się w niej marnuje – warto wtedy zmienić pracę.
 4. Znalezienie hobby – wykonywanie jakiegoś zajęcia z pasją po pracy pozwoli skupić swoją uwagę na czymś innym, oderwać swoje myśli od stresującej pracy. Ponadto, wykonywana aktywność sprawia radość.
 5. Poproś o pomoc – przełożonego bądź kolegę, ludzie niechętnie opowiadają o swoich problemach,jednak wykonanie tego trudnego kroku może rozwiązać nasz problem.
 6. Pomoc specjalisty – istnieje ryzyko, że problem zakorzeniony jest głębiej i bez pomocy specjalisty się nie obejdzie, jeśli żadna z ww. porad nie działa, warto skorzystać z pomocy psychologa bądź terapeuty.

Co może zrobić pracodawca by pomóc?

 1. Zaakceptować istnienie problemu i nie bagatelizować go.
 2. Empatia – postawić się na miejscu pracownika, wyobrazić sobie z jakimi problemami się zmaga i spróbować znaleźć rozwiązanie z tej perspektywy.
 3. Szkolenia – uczucie wypalenia powiązane jest zarówno z poczuciem braku rozwoju jak i stresem związanym z niewystarczającymi efektami wykonywanej pracy. W obu przypadkach, szkolenie pracownika może pomóc.
 4. Docenienie – przełożeni robią to niewystarczająco często, ten mały gest może uświadomić pracownikowi, że jest dla firmy wartością. Ludzie w firmie to najcenniejsze aktywa, warto o nie zadbać, najprawdopodobniej przełoży się to na efektywność pracy.