Zapewne masz za sobą niejedną rekrutację. A może przygotowujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej po raz pierwszy? Zanim do niej przystąpisz, dowiedz się, co jest najważniejsze w przygotowaniach zdaniem rekruterów.

Jedna rekrutacja – dwa punkty widzenia

Za Tobą tysiące przeczytanych ofert, z nich setki przykuwających Twoją uwagę, a na końcu kilkadziesiąt, na które odpowiedziałeś.Teraz czekasz na telefony od potencjalnych przyszłych pracodawców i wyznaczenie terminów spotkań kwalifikacyjnych. Jak się przygotować?

Przede wszystkim okaż zaangażowanie – od samego początku! Naprawdę, osoby rekrutujące widzą czy ktoś się stara już sprawdzając aplikację. Jeżeli składasz ją mailowo, pamiętaj o odpowiednim tytule wiadomości (np. stanowisko, na które rekrutujesz, Twoje imię i nazwisko), a w treści krótko się przedstaw i zachęć do przeczytania załączników. Jeśli wymaganym dokumentem aplikacyjnym jest nie tylko CV, ale także list motywacyjny czy portfolio, to musisz je załączyć.

Nie oddawaj „suchego” CV, w którym wymieniasz jedynie dotychczasowych pracodawców i stanowiska. Pochwal się swoim doświadczeniem, pokaż co robiłeś, opisując swoje obowiązki. Po prostu daj się poznać rekruterowi.

Zaangażowanie i elastyczność – podstawy dobrego wrażenia

Pamiętaj, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze – a te na rekruterze możesz wywrzeć już… podczas rozmowy telefonicznej. Już wtedy postaraj się, aby pokazać, że zależy Ci na zdobyciu tej pracy. Że chcesz pracować i masz ku temu kompetencje.

Nie zapomnij też o elastyczności! Nie mów, że termin spotkania Ci nie odpowiada, jeśli nie masz ku temu poważnego powodu. A jeśli naprawdę zaproponowana data nie zmieści się w Twoim kalendarzu, jak najszybciej zaproponuj termin alternatywny – pokazując ponownie, że Ci zależy.

Dowiedz się, gdzie chcesz pracować

Wykorzystaj czas, który pozostał Ci do spotkania z rekruterem i dobrze się przygotuj, zwłaszcza merytorycznie. Sprawdź, czym dokładnie zajmuje się firma, do której aplikujesz. Poznaj jej produkty lub usługi, dowiedz się jak najwięcej. Przygotuj sobie też listę pytań, które chciałbyś zadać przyszłemu pracodawcy.

Uwaga – niebezpiecznie jest pytać na samym początku rozmowy o zarobki i benefity! Oczywiście jest to bardzo istotna kwestia, niemniej jednak chyba nie chcesz wywrzeć wrażenia, że zależy Ci nie na pracy, a jedynie na pieniądzach i dodatkowych atrakcjach?

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Przygotuj się także pod kątem autoprezentacji – podczas spotkania będziesz miał ograniczony czas, aby przedstawić swoje umiejętności i kompetencje. Zastanów się, jakie są Twoje najmocniejsze strony. Naucz się więc mówić o sobie bez przesadnej skromności, jednak z odpowiednią dozą profesjonalizmu i powagi.

Do autoprezentacji należy również umiejętność dostosowania swojego wyglądu do sytuacji. Rozmowa kwalifikacyjna jest taką, na którą warto ubrać się elegancko i zadbać o fryzurę bardziej niż na co dzień. Często w rekrutacji uczestniczy nie tylko sam rekruter, ale też pracodawca lub jego przedstawiciel – musisz więc się naprawdę postarać!

Termin spotkania ustalony? Jesteś przygotowany? Zatem teraz Twoja w tym głowa, aby dotrzeć na miejsce na czas. Spóźnienia nigdy nie są mile widziane!

Powodzenia podczas spotkania!