Media społecznościowe już dawno przestały być wyłącznie medium rozrywkowym. Dziś korzystają z nich zarówno rekruterzy, jak i profesjonaliści. Sprawdź jak zbudować swój internetowy wizerunek przed rozmową kwalifikacyjną lub podjęciem nowej pracy.

Jak widzą Cię rekruterzy

Zanim zdecydujesz się na wysłanie dokumentów rekrutacyjnych, sprawdź jak wygląda Twój wizerunek w mediach społecznościowych. Jeśli nie masz żadnego profilu na Linkedin, GoldenLine lub nawet Facebooku warto je stworzyć i zadbać o obecność w sieci. Brak Twojego profilu w mediach społecznościowych może sprawić, że rekruterowi wydasz się osobą niewiarygodną i mało zaznajomioną z obecnymi trendami (przecież internet to źródło aktualnej wiedzy branżowej). Jednocześnie skazujesz się na to, że potencjalne oferty pracy nigdy do Ciebie nie dotrą.

Pozwól się znaleźć

Pamiętaj, że w dobie internetu głównym źródłem informacji o nas samych są właśnie media społecznościowe. Ponad 70% firm szuka pracowników w serwisach społecznościowych,a aż 92% rekruterów googluje nasze imię i nazwisko. Tradycyjne CV i list motywacyjny zastępowane są najczęściej narzędziami on-line. Wyłącznie od Ciebie zależy jaką osobę zobaczy w sieci Twój przyszły pracodawca – profesjonalistę czy zwykłego kandydata, podobnego do kilkunastu innych, chętnych na jedno stanowisko.

Wizerunek profesjonalisty

Jeśli już zdecydujesz się na założenie profilu na jednym z portali zrób to profesjonalnie. Zadbaj o odpowiednie zdjęcie, które wzbudzi zaufanie i szacunek rekrutera oraz pracodawcy. Pamiętaj, że musi być ono aktualne, dobrane do portalu i do zawodu. Nie koniecznie musi być to zdjęcie w garniturze lub garsonce. Wybrany strój zależy od stanowiska, o które się ubiegasz. Pamiętaj jednak że zawsze musi on być schludny. Uważaj też, co publikujesz, lubisz czy udostępniasz. Treści powinny być spójne z Twoim wizerunkiem i zawodem, a także prawdziwymi zainteresowaniami. Nie mogą być one w żaden sposób nieodpowiednie – powinny pozostać neutralne pod względem poglądów politycznych, religijnych czy innych kwestii, które pozostają sporne w społeczeństwie. Nie oznacza to jednak, że Twój profil ma pozostać pusty. Dobrą praktyką jest aktywność i budowanie swojego wizerunku poprzez publikowanie merytorycznych treści. Używaj bogatego słownictwa, dostosuj język do odbiorców, nie rób błędów, nikogo nie obrażaj. Pamiętaj, że wpisy, w których szkaluje się pracodawcę lub ujawnia tajemnice firmy, stanowią podstawę do zwolnienia nawet w trybie dyscyplinarnym.

Wirtualne CV

W mediach społecznościowych możesz stworzyć swój profil profesjonalisty w danej dziedzinie. Pamiętaj, aby zamieścić w nim prawdziwe informacje o:
•    wykształceniu
•    doświadczeniu zawodowym
•    odbytych kursach, umiejętnościach, nagrodach
•    poprzednich i aktualnych miejscach zatrudnienia

Tak przygotowany profil może stać się pełną lub skróconą wersją tradycyjnego CV. Oprócz tego, obecność w wybranych serwisach społecznościowych daje Ci szanse do bycia zauważonym przez rekruterów i pracodawców, którzy poszukują talentów. To właśnie nowe media stały się ostatnio podstawą pracy headhunterów.

Buduj sieć kontaktów

Pamiętaj, że portale społecznościowe służą nie tylko rekruterom do wyszukiwania kandydatów, lecz także pracodawcom do sprawdzania pracowników. Buduj więc swoją profesjonalną sieć kontaktów biznesowych, czyli zapraszaj i przyjmuj inne osoby do grona  znajomych. Śledź także profile wybranych pracodawców – pozwoli Ci to dobrze się przygotować do procesu rekrutacyjnego. Jeśli szukasz pracy umieszczaj tą informację na swojej tablicy – niech inni się o tym dowiedzą.

Dobrze przygotowany profil to pierwszy krok do sukcesu. Dzięki niemu rekruter znajdzie nas bez problemu, a pracodawca przekona się, że to właśnie Ty będziesz odpowiednią osobą na wybranym stanowisku.

Powodzenia!