Postanowienia noworoczne Polaków najczęściej dotyczą poprawy stylu życia oraz zmian w strefie zawodowej. Czy Tobie też marzy się nowa firma, walka o awans lub podwyżkę? Sprawdź, jak skonstruować swoje postanowienia związane z pracą i… zacznij je realizować!

Zapisz, nim zapomnisz

Najczęstszym problemem w realizacji postanowień noworocznych jest… ich zapominanie. Albo wypieranie z pamięci, gdy nie widzimy braku postępów. Jak temu zaradzić? Jest jeden dobry sposób: zapisać listę postanowień.

Twoja lista może być zapisana w specjalnej aplikacji na telefonie lub w zwykłym notesie, może wisieć na lodówce lub na ścianie w sypialni. Najważniejsze jest jednak to, żebyś mógł do niej wrócić w dowolnej chwili i… żebyś nie mógł o niej zapomnieć.

Spisując listę, wyraźnie podziel cele na daleko- i blisko- terminowe oraz na strefy zawodową i prywatną. Pamiętaj o work-life balance, nie skupiaj się tylko na jednej z nich!

Lepiej mieć jedno (sprecyzowane) postanowienie niż dziesięć

Na liście nie powinno też znajdywać się zbyt wiele punktów. Bo łatwiej jest złapać jednego motyla czy kilkanaście? Oczywiście nie zachęcamy do łapania motyli w ramach postanowień noworocznych – jednak podobnie łatwiej jest zrealizować trzy cele zamiast dwudziestu.

Lepsze jest również jedno przemyślane postanowienie niż kilka wymyślonych na poczekaniu i w emocjach. Trzeba nie tylko wyrazić swoje marzenie, ale również je skonkretyzować i przewidzieć skutki.

„Rzucenie tej pracy” niekoniecznie musi przynieść pozytywne efekty – bardziej właściwe będzie postanowienie o zmianie pracy na lepszą. W tym miejscu należałoby też od razu ustalić na czym owa „lepszość” ma polegać. Na czym najbardziej Ci zależy: na wyższej pensji, możliwości pracy zdalnej czy też lokalizacji bliżej Twojego domu?

Nie porywaj się z motyką na słońce

Sprecyzowałeś swoje postanowienie i naprawdę świetnie brzmi w Twojej głowie „zmienię pracę na lepiej płatną”, prawda? Ale pomijasz to, że żeby więcej zarabiać, musisz więcej umieć. Że przejście do innej firmy nie jest zależne tylko od Ciebie. Że oprócz płacy liczą się też inne czynniki.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest „rozbicie” dużego postanowienia (w tym przypadku lepiej płatna praca) na kilka mniejszych bądź bardziej sprecyzowanych. Ich realizacja finalnie i tak zakończy się takim samym efektem!

Podzielenie dużego celu na mniejsze kroki to nic innego jak układanie planu realizacji postanowienia. Jeśli chcesz zdobyć lepiej płatną pracę, musisz zwiększyć swoje kompetencje w określonym zakresie – a żeby to zrobić, musisz poświęcić konkretną liczbę godzin na samodzielną naukę lub zapisać się na konkretne szkolenie lub kurs. Żeby znaleźć pracę, musisz obserwować pojawiające się oferty, brać udział w rekrutacjach.

Przede wszystkim jednak nie ma na co czekać! Realizuj swoje postanowienia i osiągnij sukces w 2018 roku!