Wydaje Ci się, że nie masz wielkiego wpływu na to, czy pracownik chce odejść do innego pracodawcy? Mylisz się! Przyczyn, które powodują, że odczuwamy chęć zmiany miejsca pracy, może być wiele… ale części z nich da się zapobiec!

1.     Niedocenienie i za niskie wynagrodzenie

Niezaprzeczalnie najczęściej pracownicy poszukują nowej pracy ze względów finansowych. Niestety, kredytów dobrą atmosferą w pracy nie można spłacać!Zbyt niskie wynagrodzenie często łączy się także z tym, że pracownicy czują się po prostu niedocenieni za swój wkład w rozwój firmy.

Jak można zapobiegać rezygnacji z pracy ze względu na wysokość wynagrodzenia?

Przede wszystkim doceniaj swoich specjalistów. Widzisz starania i ciężką pracę? Powiedz o tym, pochwal swoich pracowników. Swoje zadowolenie warto też okazać poprzez podwyżkę lub premię.

Jeśli wiesz, że ktoś przynosi duże korzyści dla Twojego biznesu (np. jest świetnym handlowcem), nie pozwól mu odejść do konkurencji! Na bieżąco sprawdzaj raporty płac i dbaj o to, aby Twój pracownik nie miał powodów do narzekań.

2.     Monotonia i wypalenie zawodowe

Kolejnym powodem zmiany pracy jest monotonia. Każdego dnia dzieje się dokładnie to samo, obowiązki są identyczne jak rok temu… Schemat każdego dnia, tygodnia i miesiąca, powtarzający się w nieskończoność może doprowadzić do wypalenia zawodowego.

Jak można zapobiegać rezygnacji z pracy ze względu na znudzenie pracą?

Warto ze swoimi specjalistami co jakiś czas (np. co pół roku) rozmawiać na temat ich zadowolenia z sposobu organizacji pracy. Jeśli wyrażą chęć zajęcia się czymś zupełnie innym, staraj się im dawać takie szanse.

Aby uniknąć monotonii w pracy, wysyłaj swoich pracowników na szkolenia i kursy, niekoniecznie bezpośrednio związane z ich stanowiskiem. Tego typu urozmaicenie zapobiegnie narodzinom nudy, a równocześnie… poszerzy ich kompetencje!

3.     Zmiany w życiu osobistym

Każdy pracownik ma życie osobiste. Dlatego gdy wydarzy się w nim coś istotnego (np. narodziny dziecka lub przeprowadzka), może to rzutować na życie zawodowe.

Jak można zapobiegać rezygnacji z pracyze względu na rewolucje w życiu osobistym?

Nie zawsze da się pogodzić życie osobiste i zawodowe – ale warto próbować! Zwłaszcza gdy chodzi o Twojego najlepszego pracownika. Kompromis możecie wypracować jedynie w drodze szczerej rozmowy. Możesz zaproponować różne rozwiązania, np. inny godzinowywymiar zatrudnienia, zmiany godzin pracy, część obowiązków wykonywana zdalnie. Wszystko jednak zależy od konkretnej sytuacji.


O dobrego pracownika warto walczyć i starać się, by pozostał w strukturach firmy. Jeśli jednak mimo wszystko borykasz się z tym problemem, zgłoś się do Grupy NDG. Z nami nie musisz się martwić, jeśli Twój pracownik odejdzie z dnia na dzień – sprawnie i szybko znajdziemy dla Ciebie jego następcę.

Organizujemy i przeprowadzamy rekrutacje, tworząc najlepsze zespoły pracownicze. Oferujemy także outsourcing sił sprzedażowych – korzystaj z wiedzy i doświadczenia najlepszych przedstawicieli handlowych!

Sprawdź naszą ofertę i znajdź rozwiązanie dla Twojej firmy.