CV już napisane – pozostaje kwestia jego dostarczenia pracodawcy czy rekruterowi. Są dwie drogi: tradycyjna i mailowa. W obu przypadkach obowiązują jednak pewne zasady! Sprawdź, jak przekazać swoje CV!

Poprzednie części materiału z cyklu Dobre CV dostępne są tutaj:

1.     Wizyta w firmie – czyli jak zanieść CV?

Wciąż zdarza się, że CV dostarczamy osobiście – zazwyczaj jest tak w przypadkach, gdy mieszkamy blisko danej firmy lub gdy bardzo nam zależy na pracy właśnie w tym miejscu. I właśnie dlatego powinieneś się przygotować nawet do zaniesienia CV!

Rada: Być może Twoje CV przyjmie sekretarka, a być może HR-owiec. Nie wiesz też, kogo możesz spotkać na korytarzu czy w windzie. Dlatego ubierz się schludnie, tak jakbyś miał spotkanie z przyszłym szefem! Pamiętaj też o zasadach savoir-vivre’u – wskazówki na ten temat znajdziesz TUTAJ.

<link: http://www.ndg.com.pl/savoir-vivre-w-rekrutacji-czyli-jak-nie-popelnic-faux-pas-podczas-rozmowy-kwalifikacyjnej/>

2.     Każdy plik musi mieć swoją nazwę!

Dziś większość CV wysyła się mailem, jako plik tekstowy, PDF lub w formacie graficznym. W żadnym z wypadku nie możesz zapomnieć o tym, że plik trzeba odpowiednio opisać – zanim wyślesz do swojego potencjalnego pracodawcy załącznik CVTomekwersja8.doc.

Rada: Najlepiej jest po prostu zatytułować plik CV + nazwisko, ewentualnie CV + imię i nazwisko, np. CVNowak.doc czy CVTomaszNowak.doc.

3.     Co napisać w mailu z CV?

Problemem okazuje się nie tylko napisanie samego CV, ale także wiadomości mailowej do potencjalnego pracodawcy. Nie wysyłaj pustego maila bez tematu i treści!

Rada: Często już w ofertach pracy znajdują się informacje, co umieścić w tytule maila. Jeśli ich nie ma, wpisz w to miejsce stanowisko, na które kandydujesz oraz swoje imię i nazwisko.

W samej treści maila pamiętaj o podstawowych manierach: powitaniu, przedstawieniu siebie i celu, w którym piszesz. Poinformuj, że w załączeniu przesyłasz dokumenty aplikacyjne (upewnij się, że załączyłeś plik lub pliki!). Na końcu nie zapomnij o pozdrowieniu i podpisie.

4.     Z jakiego adresu mailowego wysyłać CV?

Kwestia ta może mieć duży wpływ na to, jak pracodawca czy rekruter spojrzą na Twoje dokumenty. O co chodzi? O adres mailowy!

Kiedy wysyłasz CV, już z samego założenia wchodzisz w relację biznesową. No to wyobraź sobie, że dostałeś maila z propozycją pracy od justysia12345@cmokasek.pl – brzmi śmiesznie, prawda? Niemniej zabawnie wygląda odwrotna sytuacja, kiedy osoba rekrutująca otwiera maila z dokumentami aplikacyjnymi od xzbysio@xoxo.com.

Rada: Jeśli na co dzień posługujesz się mailem, który brzmi niekoniecznie poważnie… załóż nowe konto na bezpłatnym serwisie. Najlepszym rozwiązaniem jest założenie maila imię.nazwisko@serwismailowy.pl, np. jan.kowalski@gmail.com. Jeśli nazwa jest zajęta możesz szukać innej kombinacji (zmiana kolejności, dodanie swojego rocznika lub miejscowości).

Z takiej skrzynki możesz korzystać jedynie w czasie rekrutacji (co też naprawdę ułatwi odnajdywanie wiadomości od potencjalnych pracodawców), a na co dzień i dla znajomych pozostać xzbysiem 😉